banner15

Bush'un yeni Irak stratejisi

ABD Başkanı George Bush, uzun süredir beklenen yeni Irak stratejisini açıkladı.

Bush'un yeni Irak stratejisi
ABD Başkanı George Bush dün gece yaptığı bir konuşmayla ülkesinin Irak'ta izleyeceği yeni stratejiyi açıkladı.

Yeni strateji kapsamında Irak'a 21 bin 500 takviye asker gönderilecek. Bu askerlerin 17 bin 500'ü Bağdat'ta, geriye kalanı da Anbar eyaletinde görev yapacak.

Takviye birliklerin önümüzdeki günlerde Irak'ta konuşlandırılmaları bekleniyor.

ABD takviye asker karşılığı Irak hükümetinden, güvenlik sorununun çözümünde belli hedefleri tutturmasını isteyecek.

Ayrıca İran ve Suriye'nin Irak'ta koalisyon güçlerine karşı 'düşmanca' olarak nitelendirilen eylemleri karşısında da, askeri önlemler alınacak. ABD'nin Irak'ta halen 132 bin askeri bulunuyor.

Bush'un açıklamaları Irak Çalışma Grubu'nun Aralık ayında hazırladığı raporda vurgulanan 'Irak stratejisinin derhal değişmesi gerektiği' tavsiyesi ardından geldi.

Irak'taki Amerikan askerlerinin terörle küresel savaşın yönünü belirleyecek bir mücadele içinde olduğunu söyleyen Bush, "Açıkladığım bu yeni strateji, Amerika'nın Irak'ta izlediği yönü değiştirecek ve terörle savaşı kazanmamızı sağlayacak" dedi.

Bush, Irak'taki durumun kendisi ve Amerikan halkı için 'kabul edilemez olduğunu söyledi ve bugüne kadar yapılan hataların tüm sorumluluğunun kendisine ait olduğunu ifade etti.

Irak'ta bir başarısızlığın Amerika Birleşik Devletleri için felaket anlamına geleceğini söyleyen Bush, Bağdat'ta güvenliği sağlamanın başlıca öncelik olduğunu söyledi.

Irak hükümetinin çabaları ve Irak halkının desteği olmadan verdikleri mücadelede başarılı olmalarının mümkün olmadığını ifade eden Başkan Bush, "Başbakan'a ve diğer liderlere Amerika'nın Irak'a verdiği desteğin sonsuz olmadığını açıkça ifade ettim" dedi.

İran ve Suriye'ye suçlama
 
Bush yeni stratejisini açıklarken, Suriye ve İran'ı ağır şekilde suçladı. İran'ın, Irak'taki mezhep çatışmalarını körüklediğini ileri süren Bush, Suriye'nin de yabancı direnişçilerin Irak'a geçmesine izin verdiğini savundu.
 
Bush, "Artık buna izin vermeyeceğiz" diyerek, iki ülkeye gözdağı verdi ve Irak Çalışma Grubu ile uluslararası toplumun beklentilerinin aksine, bu iki ülkeyle diyaloga girilmeyeceğinin bir kez daha işaretini verdi.
 
Bush, Irak hükümetini desteklemeleri için Suudi Arabistan, Ürdün ve diğer Körfez ülkelerine de çağrı yaptı, onları "Bizim başarısızlığımız, sizin için de tehdit oluşturur" diyerek uyardı.

'Türkiye'yle işbirliği'

Irak güvenlik güçlerinin Kasım ayına kadar tüm ülkede kontrolü ele almasının planlandığını belirten Bush Irak'ta başarıya ulaşmanın, bölge ülkelerinin desteğini gerektirdiğini ifade etti. Bush şöyle konuştu.

"İstihbarat paylaşımını arttıracağız. Dostlarımıza ve müttefiklerimize güven telkin etmek için Patriot hava savunma sistemleri konuşlandıracağız. Türkiye ve Irak hükümetiyle birlikte çalışarak sınırlarındaki sorunları çözmelerine yardımcı olacağız."

'Başarısızlık ABD için felaket olur'

Bush, yeni strateji, planladıkları şekilde işlese bile gelecek dönemde zorlu ve kanlı bir süreç yaşanacağını belirterek şöyle devam etti:

"Açıkladığım bu değişiklikler, dünyanın, Amerika'nın güvenliği için çok önemli bir bölgesinde yaşam savaşı veren genç bir demokrasinin ayakta kalabilmesi içindir.

"Soru, bu yeni stratejinin bizi başarıya yaklaştırıp yaklaştırmayacağı. Ben yaklaşacağımıza inanıyorum. Elde edeceğimiz zafer, babalarımızın, dedelerimizin kazandığı zaferlere benzemeyecek.

"Bir savaş gemisinin güvertesinde düşmanın teslim olduğunu gösteren bir tören yapılmayacak. Demokratik bir Irak mükemmel de olmayacak. Ancak demokratik bir Irak teröristleri besleyen değil onlarla savaşan, çocuklarımıza ve torunlarımıza barış ve güvenliği sağlamamıza yardımcı bir ülke olacak."

"Şimdi geri çekilmek, Irak hükümetinin çöküşü, ülkenin parçalanması ve daha önce görülmemiş boyutta kan dökülmesi anlamına gelir. Böyle bir senaryo, askerlerimizin Irak'ta daha uzun süre kalmasına ve daha ölümcül bir düşmanla karşı karşıya gelmesine neden olur."

Yeni stratejinin ana başlıkları

"Irak'ta ileriye doğru yeni yol" olarak sunulan stratejide 6 temel ilke yer aldı:

-Önderliğin Iraklılarda olması
-Iraklıların halklarını koruması,
-Aşırılık yanlılarının izole edilmesi,
-Siyasi ilerlemeye olanak sağlanması,
-Siyasi ve ekonomik çabaların çeşitlendirilmesi
-Irak stratejisinin bölgesel bir yaklaşım üzerine yerleştirilmesi.

Bu çerçevede yeni strateji, Iraklılara ve ABD'ye görevler verecek şekilde güvenliğe ilişkin, siyasi, ekonomik ve bölgesel konulardan oluştu.

BÖLGESEL BOYUT: PKK'yla mücadele

Bölgesel boyutta Iraklıların önderlik edeceği konular arasında terör örgütü PKK ile mücadelede çabaların artırılması, Arap ülkeleriyle yakın işbirliği yapılması, bölgesel bir forumun kurulması ve Irak'ta olumsuz dış faaliyetlerle mücadele edilmesi öngörüldü.

SİYASİ BOYUT: Hükümete sert uyarı

ABD Başkanı Bush, Irak yönetimine gözdağı verip, "desteğimiz açık uçlu değil" mesajını gönderdi. Bu çerçevede Irak hükümetinden; ''tarafsız görev yapması, uzlaşma çabalarını desteklemesi ve bütün aşırı güçlerle mücadele için koalisyon güçlerine yetki vermesi'' isteniyor. ABD önderliğinde ılımlı bir koalisyon planlanıyor, bu koalisyonda da ılımlı Şii, Sünni ve Kürtlerle stratejik ortaklıklar öngörülüyor.
     
GÜVENLİK; Mezhep çatışmaları

Irak hükümetinden mezhep çatışmalarında ayrım yapmadan sert önlemler alması isteniyor. Bu çerçevede ABD güçleri ile daha fazla işbirliğine gitmeleri talep ediliyor. Güvenlik için ayrıca hem Irak hem koalisyon güçlerinin, El Kaide ve direnişçi örgütlerle çatışmayı sürdürmesi ve "ölüm mangalarına" karşı daha sert eyleme geçmesi planlandı.
    
EKONOMİ: Irak'a para yardımı

Bush yönetimi Irak'a 1.2 milyar dolarlık yardım yapmayı planlıyor.  Iraklılardan da petrol yasasının çıkarılması, istihdam artırıcı planlar yapılması ve ekonomik kaynakların tüm topluluklara ayırımsız sağlanması istendi.

Kaynak: BBC ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48