banner15

Bush'un yeni stratejisi: El-Kaide'yle savaş ve Şiilere tam destek

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Bush’un Irak’tan vakti gelmeden çekilmeye şiddetle karşı çıktığı ve Irak’ta zafer kazanmanın hâlâ mümkün olduğunu söylediği yazıyor.

Bush'un yeni stratejisi: El-Kaide'yle savaş ve Şiilere tam destek

10 Aralık 2006 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Barut fıçısı benzetmesi

 

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da dün başlayan Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin 27. zirvesinin açılış konuşmasını yapan Kral Abdullah bin Abdülaziz, Ortadoğu’yu patlamak için kıvılcım bekleyen bir barut fıçısına benzetmişti. Bugünkü Arap gazetelerinde bu konuyla ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi “Kral Abdullah bölgeyi barut fıçısına benzetti” başlığıyla menşetten verdiği haberde, Kral Abdullah’ın zirveyi açılış konuşmasında Filistin, Lübnan ve Irak’a yönelik 3 mesaj verdiğini yazıyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat’ın manşeti: “Hadimu’l-Harameyn: Bölgemiz tehlikelerle kuşatılmış halde ve dolu barut fıçısı gibi”

 

Manşetin üstünde ise Kral Abdullah’ın Lübnan’ın birliğini tehdit eden kara bulutlar ve, Irak’ta da gruplaşmaya ve delice bir çatışmaya doğru kayıldığını gördüğü belirtiliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi de zirveyle ilgili haberinin başlığını ‘barut fıçısı’ benzetmesini uygun görmüş. Haberde ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife bin Zayed El-Nuheyyan’ın, tehlikelerin görüş birliğini zorunlu kıldığına dikkat çektiği yazıyor.

 

 

Bush’un yeni stratejisi: Bağdat’ın güvenliği, El-Kaide’yle savaş ve Şiilerin desteklenmesi

 

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Bush’un Irak’tan vakti gelmeden çekilmeye şiddetle karşı çıktığı ve Irak’ta zafer kazanmanın hâlâ mümkün olduğunu söylediği yazıyor.

 

Haberde, Amerikan Yönetimi’nin 3 şıktan oluşan yeni bir strateji belirlemek üzere olduğu belirtiliyor ve bunlar şu şekilde özetleniyor:

 

Bağdat’ın güvenliğini sağlamak için Amerikan askerlerinin sayısını 15 bin ile 30 bin arasında artırmak ve Irak güvenlik güçlerinin oluşumunu hızlandırmak.

Amerikan askerilerinin görevini El-Kaide mensuplarının peşine düşmekle sınırlandırmak, Sadr kentine yönelik operasyonlarına son vermek ve mezhep çatışmalarına karışmamak.

Silahlı Sünnilerle uzlaşı çabalarını bir yana bırakıp sadece çoğunluk Şiilere siyasi destek vermek.

 

El-Hayat’ın Washington Post’a dayandırdığı haberinde ayrıca, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin üçüncü şıkkı savunduğu ve ABD’nin Şiilerden vazgeçmemesi gerektiğini söylediği yazıyor.

 

 

Safevi projesine çağıran davetçiler!

 

El-Cezire televizyonunun Pakistan Bürosu Müdürü Ahmed Muvaffak Zeydan, Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan makalesinde, geçen Cuma Hizbullah taraftarlarına Cuma namazı kıldıran Fethi Yeken’i eleştiriyor.

 

Ahmed  Zeydan, “Hocalarımızın hocası” ve “kendisinden çok şey öğrendik” dediği Yeken’in mesajlarının harika olduğunu fakat “posta kutusunun” yanlış olduğunu söylüyor.

 

Amerikan projesinin her yerde Sünni direnişin darbeleriyle çöktüğünü fakat Safevilerin onları desteklediğini, Afganistan’da ve Irak’ta böyle olduğunu yazdığı makalesinde Yeken’e seslenerek şöyle diyor: “Amerikan projesi Bağdat’ta ve Tahran açıkça Sünni Irak batağından çıkmak için Amerikalılara yardım etmeye çalışıyor”.

 

Ahmed Zeydan, “Beyrut’ta ve Lübnan’da Müslümanların kanlarını kim dökmedi ki? 14 Mart grupları, muhalefetin yaptığını yapmadı mı? General Aun ve Emel örgütü Filistin mülteci kamplarında ne yaptı?” diye sorarak, Suriye rejiminin kendi halkına ve Lübnanlılara yaptığını, Suriye rejimine bağlı çetelerin Sabra ve Şatilla’da katliam yaptığını ve Filistinlileri boğazladıklarını hatırlatıyor.

 

“Suriye rejimi kendi halkına ve Hama’ya ne yaptı? Yoksa bunu Müslümanların vatanlarından saymıyor muyuz?” diyerek Suriye’yi destekleyen Yeken’e sitem eden Ahmed Zeydan, yazısının son parağrafında şöyle diyor:

 

“Özetle; şu veya bu projenin aracı olmamak istiyoruz. Kendimize has bir proje olmak istiyoruz. Şu veya bu grup tarafından kullanıldığımız yeter! Bilâdu’rRafideyn’de (Irak’ta) olanlar hepimiz için ders olsun. İslam Devleti kurmaya çağıran hareketlere hayret.. Çünkü yarılmış köşe gibi günden güne kendi projelerinden ve kuruluş amaçlarından uzaklaşıyorlar ve sürekli yönetimi desteklemekle suçlanan klasik dini kurumlar ön saflara geçiyor. Irak’ta Müslüman Alimler Heyeti Gana’dan Fegana’ya kadar tüm ümmetin yüreğini taşıyor. Pakistan’da ve Afganistan’da da durum böyle. Şimdi de Lübnan’daki Fetva Heyeti (öne geçiyor).”

 

 

FKÖ erken seçim önerdi, Hamas ‘demokrasiye darbe’ saydı

 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın başkanlığını yaptığı Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu, dünkü toplantısında Abbas’a erken seçim yapılmasını önermişti. Bugünkü Arap gazetelerinde yer alan haberlerden biri de bu...

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesindeki haberde, Hamas’ın, FKÖ Yürütme Kurulu’nun erken seçim önerisini ‘demokrasiye darbe’ saydığı bildiriliyor.

 

Haberde, toplantıya katılan Filistin Girişimi Genel Sekreteri Mustafa Berguthi’nin başkanlık ve parlamento için erken seçim kararının alındığını ve vaktinin daha sonra belirleneceğinin söylediği yazıyor.

 

Er-Re’y El-Aam gazetesinde belirtildiğine göre, Hamas parlamento grubu başkanı Halil El-Hayye, önerinin amacının Hamas’ı siyaset sahnesi dışına çıkarmak olduğunu söylemiş.

 

Haberde ayrıca, Tahran’da bulunan Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin dış gezisini keserek Gazze’ye döneceği yolundaki haberlerin doğru olmadığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48