banner15

Bush'un yeni stratejisi: İran'a karşı sert eller

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi ise bugünkü sayısında, Washington, İran’la mücadelede ‘yumuşak eldivenleri’ çıkarıyor diyor.

Bush'un yeni stratejisi: İran'a karşı sert eller

12 Ocak 2007 Cuma

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Bush’un yeni Irak stratejisi: İran’a karşı ‘haşin eller’

 

Bugünkü Arap gazetelerinde ABD Başkanı George Bush’un önceki gün ilan ettiği yeni Irak stratejisiyle ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan Er-Riyad gazetesi, “Bush ‘Irak yangını’nda daha da derine dalıyor” başlığıyla verdiği haberde, Bush’un Irak’a 20 bin yeni asker gönderme kararı alarak kamuoyuna ve demokratların hakim olduğu yeni Amerikan Kongresi’ne meydan okuduğu yazıyor.

 

Suudi Arabistan El-Medine gazetesinde konuyla ilgili yer alan bir haberde de, Iraklı Sünnilerin Bush’un ilan ettiği yeni stratejiye verdikleri tepkilerin farklılığına dikkat çekiliyor.

 

Haberde, Irak Müslüman Alimler Heyeti’nin Irak’a daha çok işgal gücü gönderilmesini kınadığı, Irak İslam Partisi’nin ise güvenlik şartları gereği bunu olumlu karşıladığı bildiriliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konuyla ilgili haberinde, ilan edilen yeni strateji, Irak’ı bölünme ve karmaşadan, ABD Bakşanı Bush’u da tarihin yargısından kurtarmak için son çaba olarak tanımlanıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi ise bugünkü sayısında, “Washington, İran’la mücadelede ‘yumuşak eldivenleri’ çıkarıyor” diyor.

 

Haberde, Bush’un Irak konusundaki yeni stratejisini açıklamasından hemen sonra Washington’un İran’a biri diplomatik, diğeri askeri iki mesaj ilettiği, Amerikan askerlerinin Erbil’deki İran Konsolosluğu’na baskın düzenleyerek 6 görevliyi tutukladığı bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Amerikalı bir askeri yetkilinin Eş-Şarku’l-Evsat’a yaptığı açıklamada, Birleşik Devletler’in Irak’ta İran’a karşı kullandığı yumuşak eldivenleri çıkarma kararı aldığını söylediği yazıyor.

 

Kuveyt El-Qabes gazetesinin haberinde ise Bush’un,  Amerika’nın Irak yenilmesi halinde bunun bölgeye yansıyacak olumsuz sonuçları başlığa taşınmış: “Bush: Irak’ta yenilmemiz, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve Körfez ülkelerinin bekasını tehlikeye atar”.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi, “Demokratların uyarısına Cumhuriyetçiler de katıldı..Bush savaşa yalnız giriyor” derken, El-Beyan gazetesi, Bush’un yeni stratejisini “Irak savaşının kızıştırılması ve İran ve Suriye’yle çatışma” şeklinde özetliyor.

 

 

Mübarek yine ‘Müslüman Kardeşler’le korkuttu

 

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Mısır El-Usbuu gazetesi genel yayın yönetmeni Mustafa Bekri’yle söyleşisinde, dini bir yol izledikleri için Müslüman Kardeşler Hareketi’nin Mısır’ın güvenliği için tehlike oluşturduğunu söylemiş.

 

El-Usbuu, Mübarek’le yaptıkları kapsamlı söyleşide Mısır Cumhurbaşkanı’nın Saddam’ın adil bir şekilde yargılanmadığını söylediğini de yazıyor.

 

Mısır El-Ehram gazatesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre Mübarek, siyasal İslam’ın yükselişinin Mısır’ı dünyadan koparacağını ve sermayenin ülkeden kaçmasına yol açacağını, yatırımların duracağını ve işsizliğin artacağını öne sürmüş.

 

Kuveyt El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde de, Kuveyt Müslüman Kardeşler Hareketi üyelerinin  Mübarek’in açıklamalarını kınayarak, “Kimseden referans beklemiyoruz” dedikleri yazıyor.

 

 

Pentagon’a sızan casus paralar

 

ABD Savunma Bakanlığı, Pentagon çalışanlarını içerisine küçük dinleme cihazları yerleştirilmiş Kanada dolarlarına karşı uyarmış.

 

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Pentagon’un, gizli mekanlara girme izni bulunan bazı Pentagon çalışanlarında bu tür paraların bulunduğunu, Ekim 2005 ve Ocak 2006 arası dönemde 3 değişik olaya rastlandığını açıkladığı bildiriliyor.

 

Haberde, Pentagon’un raporunda Pentagon’u dinleme işini kimilerin ve ne amaçla yaptığının belirtilmediği ve olayın nasıl ortaya çıkarıldığının açıklanmadığı yazıyor.

 

 

Körfez ülkeleri dolardan kaçıyor

 

Körfez İşbirliği Konseyi’ni oluşturan 6 ülkenin merkez bankalarının para birimlerinin değerini  dolara bağlama politikasını terkedebileceklerini açıklaması, bu ülkelerin para birimlerinin uluslararası piyasalarda değer kazanmasına yol açmış.

 

Katar El-Vatan gazetesi konuyla ilgili haberin başlığında, “Dolar bağının çözüleceği haberleri Körfez para birimlerinin değerini yükseltti” diyor.

 

Haberde, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Başkanı Sultan Nasır Es-Suveydi’nin, Reuters’e yaptığı açıklamada, Körfez ülkeleri merkez bankaları başkanlarının Mart’ta Riyad’da toplanacağını ve para birimlerini dolardan başka bir para birimine veya bir grup para birimine bağlamayı görüşeceklerini söylediği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Es-Suveydi, Körfez ülkelerinin para birimlerinin dolara bağlı olmasının ve doların uluslararası piyasalarda euro karşısında değer kaybetmesinin enflasyona yol açtığını kaydetmiş.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35