banner15

Bush'un yeni Irak planı

ABD yeni Irak stratejisi çerçevesinde, Suriye ve İran'dan gelen unsurlara karşı saldırılarını artıracağını açıkladı.

Bush'un yeni Irak planı

ABD Başkanı George W. Bush'un, Türkiye saati ile 04.00'te açıklayacağı yeni Irak stratejisi kapsamında, Irak'ı kaostan kurtarmak için bu ülkeye acil olarak 21 bin 500 asker daha gönderilmesini önereceği ifade edildi. Bu durumda ABD'nin Irak'ta sahip olacağı toplam asker sayısı 152 bine ulaşacak.

Bush'un, ülkedeki güvenlik tedbirlerinin artırılması maksadıyla El Anbar bölgesine 4 bin, başkent Bağdat'a ise 17 bin 500 olmak üzere toplam 21 bin 500 ek askerin Irak'a gönderilmesini isteyeceği belirtildi. Bush'un, çöküntü içindeki Irak ekonomisi için de yaklaşık 1 milyar dolarlık bütçe talebinde bulunacağı bildirildi.


Bush'un yeni Irak planı öncesi ölen ABD askeri sayısı 3 bini aştı.

Irak için ayrılacak 1 milyar dolarlık paranın, tahrip olan ülke ekonomisinin düzeltilmesi, sivil toplum, altyapı ve adalet sistemi için harcanmasının öngörüldüğü kaydediliyor. Öte yandan ABD, 2003 yılı Mart ayından bu yana Irak'ta 3 binden fazla askerini kaybetmişti.

"Irak'ta Suriye ve İran'a karşı saldırılar artacak"

Washington yönetimi, uzun süredir beklenen yeni Irak stratejisi çerçevesinde, Suriye ve İran'dan gelen unsurlara karşı operasyonlarını artıracağını açıkladı.

Bush'un yapacağı konuşmada da, 'Suriye ve İran'ın, Irak'ta koalisyon güçlerini tehdit eden faaliyetlerine karşılık verileceğini' vurgulayacağı belirtildi. Beyaz Saray'dan yapılan son açıklamada, koalisyon gücünün 'Irak içindeki İran ve Suriye etkisini zayıflatmak için gayretlerini yoğunlaştıracağı' ifade edildi.

Kaynak: AA ve İHA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48