banner39

Buteflika direnişçiler için genel af ilan etti

Cezayir Devlet başkanı Abdülaziz Buteflika, dağlarda olan silahlı örgüt üyesi savaşçılara yönelik af girişiminde bulundu.

Arşiv 01.04.2009, 13:16 01.04.2009, 13:16
Buteflika direnişçiler için genel af ilan etti

Cezayir Devlet başkanı Abdülaziz Buteflika, dağlarda olan silahlı örgüt üyesi savaşçılara yönelik, silahları teslim etmeleri ve silahlı mücadeleye kesin olarak bir son vermeleri karşılığında yeni bir af tasarısı girişimi getireceğini açıkladı.

9 Nisan'da yapılması kararlaştırılan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kampanyası sırasında yaptığı açıklamada, seçilmesi durumunda üçüncü dönem başkanlığı sırasında silahlı örgütlerin tamamıyla dağdan inerek toplu bir şekilde teslim olmaları durumunda, bu kimselere yönelik kapsamlı af çıkaracağını duyurdu.

Temrasent kentinde taraftarlarının önünde yaptığı konuşmada Buteflika, "Kapsamlı af, dağda halkına ve devletine karşı savaşanların silahlarını bırakıp silahlı mücadeleye son verdiklerini açıkça ilan etmeden verilmeyecektir." dedi. Cezayir Devlet başkanı, "Kapsamlı af, zor bir mesele olup siyasi çizgileri ne olursa olsun herkesin katkısını gerektirir." şeklinde konuştu.

Buteflika, Cezayir'in daha yolun başında olduğunu terör sorununu halen halledemediğini belirterek, "Bizim ulusal uzlaşma siyasetini derinleştirmemiz, diyalog, açılım ve siyaset silahının kullanılması ve samimiyet gibi ilkeleri geliştirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Buteflika, devletin teröre karşı mücadelede kararlı olduğunu belirterek sözlerini "Cezayir'in onuruna, ekonomi ve rızkına halel getiren herkese karşı mücadele edeceğiz." gibi sloganik bir ifadeyle tamamladı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?