banner39

Butto'nun eşiyle yemek yedi, komaya girdi

Gazeteci Defne Barak, Butto'nun eşiyle yediği yemeğin ardından komaya girdi.

Arşiv 27.05.2008, 13:34 27.05.2008, 16:01
Butto'nun eşiyle yemek yedi, komaya girdi


Dünyanın önde gelen kişileriyle yaptığı röportajlarla tanınan ve Hürriyet gazetesi için de röportajlar yapan Defne Barak, Pakistan'da Benazir Butto'nun eşi Asıf Zerdari ile evinde yediği bir yemek sonrasında komaya girdi. Bir süredir Pakistan'da istikrarı sağlamaya yönelik görüşmelerin perde arkasında önemli rol oynadığı bilinen Barak'ın, yemeğine katılan bir madde ile zehirlenmiş olabileceği belirtiliyor. Londra'da tedavi altına alınan Barak'ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

PAKİSTAN'DA 'ÇOK ÖZEL' MİSYON

Geçtiğimiz yıl bir suikaste kurban giden Benazir Butto'nun yakın arkadaşı olan Defne Barak, Pakistan'daki tüm lider kadroyu da yakından tanıyan bir isimdi. Defne Barak'ın bununla birlikte Pakistan iç siyaseti açısından çok önemli bir özelliği daha vardı: Ülkeyi belli oranda istikrara taşımaya çalışan dört lider, Butto'nun eşi Asıf Zerdari, İmran Han, Şerif kardeşler ve Pervez Müşerref tarafından da yakından tanınıyor ve saygı görüyordu. Bu çok özel durum Defne Barak'ı, dört lider arasında yaşanılan bir dizi görüşmeye ortak etti.

KATILDIĞI YEMEK BİR TUZAK MIYDI?

DEFNE Barak Pakistan'ın geleceğini belirleyen siyasi pazarlıkların perde arkasında güvenilir ve tarafsız insan olarak çok ciddi arabuluculuk çalışmaları yürüttü. İşte zaten, ne olduysa bütün bu çalışmalar sonrasında oldu... Defne Barak son olarak, Benazir Butto'nun evinde Asıf Zerdari'nin verdiği bir davette bulundu ve bu davette bir yemek yedi. Devamında hastanelik oldu. Derhal Londra'ya nakledildi. İngiliz doktorlar, sağlık durumu son derece kritik olan Barak'ın bağışıklık sisteminin alışık olmadığı bir parazit aldığına inanarak Zerdari'den o geceki yemeğin listesini istediler.

ZERDARİ O LİSTEYİ VERMİYOR

BÜTÜN çabalara rağmen Asıf Zerdari, bir türlü, Defne Barak'ın o akşam ne yediğine ilişkin bilgiyi ne ailesine, ne İngiliz doktorlara ne da Amerikalı diplomatlara geçti. Bu beklenmedik gelişme, Barak'ın en güvendiği yerde bir komplo ile karşılaştığına ilişkin şüpheleri güçlendirdi. Barak'a yakın kaynaklar, Barak'ın, Pakistan'ın en kritik döneminde üstlendiği çok özel misyon nedeniyle öğrendiklerinin kurbanı olabileceğini vurguluyorlar.

Kaderin acı bir cilvesi mi?

Zehirlendiğinden şüphelenilen Barak, yemeğine katılan zehirle öldürülen eski Rus ajan Litvinenko'nun babasıyla röportaj yapmıştı

DEFNE Barak, Londra'da yemeğine katılan radyoaktif madde ile zehirlenerek öldürülen Putin muhalifi eski Rus ajanı Aleksander Litvinenko'nun babası Valter Litvinenko ile görüşmüştü. Valter Litvinenko, 'Oğlumu ölümle pençeleşirken gördüğümde ilk lafı 'Baba Müslümanlığa geçtim' oldu' demişti. Putin aleyhinde birçok bilgiye sahip eski KGB ajanının ölümünü soruşturan Defne Barak'ın da yemeğine katılan bir madde ile zehirlenmiş olabileceği iddiaları 'kaderin acı bir cilvesi' olarak nitelendirildi.

Ehud Barak'ın kuzeni gazeteci

Daphne Barak... Her ne kadar, Türk okuru, yayınlanan haberlerinde ismini Defne Barak olarak görse de aslında aile bağları İsrail'e uzanan bir Amerikalı gazeteci. İsrail eski başbakanlarından Ehud Barak'ın kuzeni olarak da tanınıyor. Önemli gazetecilik başarılarına imza atmış birisi olan Barak'ın söyleşi yaptığı isimler arasında, Yaser Arafat, Fidel Castro, Hillary Clinton, Muammer Kaddafi, Dimitra Papandreou, Nelson Mandela, Al Gore, Tony Blair, Şimon Peres, Kathleen Kennedy, Segolene Royal, Prens Charles, Ürdün Kraliçesi Nur gibi isimler var. Barak'ın Hollywood başta olmak üzere görüşmediği ünlü sanatçı ve spor insanı kalmamış gibi...

Kaynak: Star

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?