banner15

Bütün dünyaya 'One Minute' / Video

One Minute Küresel Barış Platformu tarafından düzenlenen konserde bütün dünyaya 'One Minute' denildi.

Bütün dünyaya 'One Minute' / Video


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yıl İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e tepki gösterdiği Davos Dünya Forumu toplantısının birinci yılında, One Minute Küresel Barış Platformu, Sultanahmet Meydanı'nda konser düzenledi. Sanatçı Mazhar Alanson'un sahne aldığı etkinlikte, Gazze'deki çocuklarla canlı bağlantı yapıldı.

Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlikte sahneye ilk olarak sanatçı Mazhar Alanson çıktı. "Ayrımcılıklara, savaşlara, açlığa ve her türlü haksızlıklara 'one minute' diyelim" başlığı ile gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak Mazhar Alanson konser verdi. Yaklaşık 30 dakika sahnede kalıp, izleyicilere unutulmaz dakikalar yaşatan Alanson, parça arasında; "Davos mavos bilmiyorum. Ben barıştan yanayım. Barış için şarkı söylemeye geldim. Bu 'One Minute' konsepti güzel bir kavram. Kendi kendimize de uygulasak ve 'One Minute' diyebilsek ondan sonra bir güzel barış ortamı olsa ve bütün dünyaya 'One Minute' desek" dedi.
 
Platform Başkanı Süleyman Çakmak ise geçen yıl bugün, dünya siyaset ve diploması tarihinde bir ilk yaşandığını belirterek, "Savaşların, adaletsizliklerin ayrımcılıkların, dengesizliklerin, yoksullukların ve kirlenmişliklerin küreselleştiği bir dünyada, adalet, barış, özgürlük ve demokrasi küreselleşsin." diye konuştu.

Sinevizyon gösterisi ile izleyenlerin renkli dakikalar yaşadığı etkinlikte, katılımcılara renkli çubuklar dağıtıldı ve özel hazırlanmış balonlar uçuruldu. Yoğun yağışa aldırmayan katılımcılar, konser ve etkinlikleri program sonuna kadar takip etti. "Grup Rap Force"un da dans gösterisi sunduğu etkinlikte, canlı bağlantı yapılan Gazze'deki çocuklar barış mesajları verdi. Zaman zaman İsrail aleyhine slogan atan katılımcılar tekbir getirdi.

Saatler 20.33'ü gösterdiğinde yabancı ülkelerden gelen katılımcılarla güvercin uçuran Platform Başkanı Çakmak, "one minute" diye bağırdı. Aynı anda Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki tarihi görüntüsü sinevizyona yansıtıldı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 07:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48