Bütün radyo ve TV'lere gizli af geliyor

Yeni RTÜK kanun tasarısı ile bütün radyo ve TV'lerin aldığı eski ceza ve sicilleri sicilleri silinecek.

Bütün radyo ve TV'lere gizli af geliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bakanlar Kurulundan geçen ve TBMM’ye sunulan yeni RTÜK kanun tasarısı ile bütün radyo ve TV’lere af getiriliyor. Radyo ve TV’lere yaptıkları yayınlar nedeniyle verilecek cezalarda geçmiş sicilleri dikkate alınamayacak ve eski siciller silinecek.

RTÜK yaptıkları yayınlar ile yasaya aykırı davranan radyo ve TV’lere, önce uyarı, ardından para cezası, daha sonra yayın durdurma ve son olarak da frekans iptali cezası veriyordu. Mevcut yasa, üç aşamadan geçerek, yayın durdurma cezası alan radyo ve TV’lere bir yıl içinde aynı suçun tekrarı halinde frekans iptali cezasını öngörüyor.

Yeni yasa tasarısının geçici maddesi ise, bütün radyo ve TV’lerin aldıkları tüm cezaların silinmesini amaçlıyor. Böylelikle üç kez ceza alan ve frekans iptali sınırına gelen, özellikle irticai ve bölücü yayın yapan radyo ve TV’ler, frekans iptalinden kurtulmuş olacak. Frekans iptali o TV ya da radyonun süresiz olarak kapanması anlamına geliyor.

Bu konuyu düzenleyen yeni RTÜK yasa tasarısını geçici 5. maddesi ile, ‘’Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce Üst Kurul tarafından yayıncı kuruluşlara uygulanan müeyyideler kuruluşların sicillerinden silinir ve bu müeyyideler tekerrüre esas alınmaz’’ hükmü getiriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 02:57
banner53
YORUM EKLE

banner39