banner39

Büyük bankalar borçlarını sakladılar

ABD'de kredi derecelendirme kuruluşlarından korkan ünlü bankaların, borçlarını maskeledikleri iddia edildi.

Arşiv 12.04.2010, 03:30 12.04.2010, 11:33
Büyük bankalar borçlarını sakladılar


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD’de kredi derecelendirme kuruluşlarından korkan ünlü bankaların bilançolarını daha az riski göstermek amacıyla son beş çeyrekte borçlarını maskeledikleri iddia ediliyor.

Wall Street Journal gazetesinin FED raporlarına dayandırdığı habere göre, GS.N, Goldman Sachs , Morgan Stanley, J.P Morgan Chase, Bank of America ve Citigroup’un borç düzeylerini hemen hemen her dönemde ortalama yüzde 42 oranında düşürdükleri belirtildi.

Bankaların borç artışlarını gizledikleri haberlerinin ardından şu ana kadar bu iddiaları yalanlayacak bir açıklama gelmediği de dile getiriliyor.

Maskelemeye, yaşanan kredi krizi nedeniyle bankaların borçlanma ve risk düzeylerinin yükselmesi e kredi derecelendirme kuruluşları tarafından not düşürülmesi endişesi taşımaları önemli bir neden olarak gösteriliyor.

Küresel krizin yoğun yaşandığı dönemlerde kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin ve şirketlerin kabusu olmuştu.

Verdikleri notlarla ülkeler ve şirketlerin kaderini belirleme noktasına gelen kredi derecelendirme kuruluşları aldıkları kararlarların doğruluğu ve geçerliliği konusunda bir dönem güven sorunu yaşamışlardı.

Ancak, yaptıkları açıklamalarla olası risklere karşı piyasaları ve yatırımcıları aşağı yada yukarı yönde harekete geçirebilen kredi derecelendirme kuruluşları, not düşürme ve negatif görünüm kararları ile bir anda ülkeler e şirketlerin uluslararası piyasada güven sorunu yaşamalarına neden olabiliyorlar.

Raporlarına dayandırılarak verilen haberin ardından henüz FED’den de bir açıklama gelmedi.

TÜRKİYE ‘YE GEÇER NOT

Krizin ağır etkilerinin yavaşlamaı ile birlikte dünyaca ünlü kuruluşları S&P, not yükseltme konusunda finans çevrelerince “cimri”liği il tanınan ve “ Sıfırcı Hoca “ olarak adlandırılan Moodys, Fitch ve Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Türkiye’nin notunu arttıracak ve görünümünü arttırarak uluslar arası piyasalarda güven tazelemesine destek vermiş ve bu etki borsada ciddi yükselişleri tetiklemişti.

FİTCH 21 ÜLKENİN NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Global ekonomik krizde kredi notu düşürülen ülkelerin sayısı ise oldukça fazla. Fitch, Eylül 2008’den bu yana 21 ülkenin kredi notunu düşürürken yine çok sayıda ülkenin kredi notu görünümünü olumsuz yönde değiştirdi. Kredi notu düşürülen ülkeler arasında yatırım yapılabilir kategorisinde yer alan 13 ülke yer aldı. Bu ülkeler şöyle sıralandı: Bulgaristan, Estonya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Meksika, Rusya, San Marino ve Tayland.

Fitch’in kriz döneminde notunu indirdiği diğer ülkeler ise şunlar: Ermenistan, Ekvator, El Salvador, Jamaika, Moğolistan, Romanya, Ukrayna ve Venezüela. Global krizden en ağır yarayı alan Ukrayna, Letonya ve Litvanya’nın üçer kez, Estonya, İrlanda, İzlanda, Jamaika ve San Marino’nun ise ikişer kez notları kırıldı.

YUNANİSTAN SINIFTA BIRAKTILAR

Tarihinin en büyük borç yükü ve bütçe açığı ile bugün iflasın eşiğine gelen Yunanistan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch , Yunanistan’ın ‘A-’olan kredi notunu ‘BBB’ye indirmiş, Moody’s ve Standard and Poor’s Yunanistan’ın notunu negatif izlemeye almıştı.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?