banner39

'Büyük Çerkes Sürgünü' anıldı

Ruslar tarafından zorunlu göçe tabi tutulan Çerkesler, 1864'ü hüzünle andı

Arşiv 22.05.2008, 12:00 22.05.2008, 13:48
'Büyük Çerkes Sürgünü' anıldı


Kafkas Kültür Derneği üyesi çok sayıda Çerkes, 1864 yılında Rus-Kafkas Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğu'na Çerkeslerin sürülmesinin yıldönümünde, Beşiktaş'ta anma etkinliği düzenledi.

Beşiktaş İskele Alanı'nda, yaklaşık 1.5 milyon Çerkez'in sürülmesinin yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliğe katılanlar, Abhazya ve Adıgey Cumhuriyeti bayrakları açtı. Etkinlikte yer alan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, anmaya evsahipliği yapmaktan mutlu olduğunu belirterek, eşinin de Çerkes olduğunu söyledi."

Dünya Çerkez Birliği" adına konuşan sanatçı Doğan Özden de Çerkezler'in, Çarlık Rusya'sının yıllarca süren saldırılarına uğradıklarını belirterek, "Tarihin gördüğü en büyük katliamlardan birini yaşayan Çerkezler, sürgün yollarında da onbinlerce insanını açlık ve hastalıktan kaybetti" dedi.

Vatan toprakları dışında yaşayan Çerkezler'in sayısının yaklaşık 9 milyon olduğunu ifade eden Özden, "Trajik bir sürgünün çocukları olan bizler, yaşadıklarımızı unutmadık. Unutmadık, çünkü trajedimiz sürüyor. Anavatanımızda hala saldırılar ve savaşlar yaşıyoruz. Diasporada asimilasyona karşı kimliğimizi korumakta güçlük çekiyoruz. Çerkezler olarak dünyaya sesleniyoruz; dilimizi, kültürümüzü ve kimliğimizi korumamız için bize destek verin" diye konuştu.

Abhazya Cumhuriyeti'nden gelen sanatçı Marina Ankuab'ın sürgünü anlatanbir şarkı söylediği etkinlikte, Kabarday Balkar Cumhuriyeti tiyatrosanatçısı Misostişhue Pşizebiy de sürgün yıllarına ait bir öyküyü yerel dille anlattı. Tiyatro sanatçısı ve şair Çetin Öner'in okuduğu şiir ise izleyenleri duygulandırdı. Daha sonra üzerinde "Sürgünü unutmadık, unutmayacağız" yazılı, karanfillerden yapılmış çelenk denize bırakıldı. Çelenkle birlikte denize çok sayıda karanfil atıldı.

21 MAYIS'TA NELER OLMUŞTU?,

Çerkeslerle Ruslar arasında iki asır süren savaşların Çerkesler aleyhinde sonuçlanması üzerine Çerkesler Kafkasya'dan Anadolu'ya sürüldüler. 1859 yılından itibaren başlayan anavatanından ayrılmalar, 21 Mayıs 1864'den sonra daha da şiddetlendi. Yurtlarından sürülen Çerkesler deniz yoluyla Osmanlı Devleti'nin Trabzon, Samsun, Sinop, İstanbul, Varna, Burgaz ve Köstence limanlarında indirildiler. Yolculuk sırasında bir çok Çerkes hayatını kaybetti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?