Büyük NATO saldırısı öncesi göç başladı

NATO'nun son yılların en büyük saldırısına hazırlandığını duyan Afgan köylüleri göçe başladı.

Büyük NATO saldırısı öncesi göç başladı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Afganistan'da NATO tarafından son yıllarında en büyük saldırısı için hazırlık yapılıyor. Hazırlıkları haber alan kırsal kesimlerde yaşayanlar göç etmeye başladı.

'Müşterek Harekâtı'nın önceki operasyonlardan farklı olacağı belirtildi. Afganistan'ın güneyinde, Taliban güçlerinin kontrolündeki Helmand vilayetinin Marja kentinde Nato birliklerinin başlatacağı kapsamlı harekât öncesinde yüzlerce yöre insanı köyleri boşalttı.

Gelecek bir kaç gün içinde başlaması beklenen ve "Müşterek" adı verilen Nato harekâtının, 2001 yılında başlayan Afgan savaşında, şimdiye kadar düzenlenen en büyük operasyonlardan biri olacağı belirtiliyor.

İngiltere Savunma Bakanı, söz konusu hakerât sırasında ittifak güçlerinden de kayıplar verilebileceği uyarısında bulundu.

Bakan Bob Ainsworth, "Bu tür operasyonlara giriştiğimizde kayıp verilmesi elbette beklenebilecek sonuçlardan biri. Ne kadar koruyucu donanım ve araç gereç sağlanırsa sağlansın, burası hiçbir şekilde güvenli bir ortam değil. Bu operasyonlarda, risk unsurunu hiçbir şekilde tamamen ortadan kaldıramayız." dedi.

"Müşterek Harekâtı"nın genelinden sorumlu komutan İngiliz Tümgeneral Nick Carter ise, bu operasyonun öncekilerden farklı olacağını belirtti. Marja kenti, Afganistan'ın güneyinde, Taliban kontrolü altındaki en büyük bölge.

Afganistan'daki Nato güçlerinin baş komutanı General Stanley McChrystal, "Müşterek Harekâtı"nın, Afganistan hükümetinin güvenlik alanındaki kontrolünü genişlettiği yolunda, güçlü bir mesaj vereceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 12:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35