banner39

Büyük Ortadoğu'da Stratejik Ortaklık

ABD Başkanı Bush ile Başbakan Erdoğan'ın görüşmesinden 'stratejik birlikteliğe devam' kararı çıktı. Dün bir saat süren görüşmede Kıbrıs, Büyük Ortadoğu projesi, Irak ve Afganistan konuları masaya yatırıldı. Bush, Washington yönetimin büyük önem

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Büyük Ortadoğu'da Stratejik Ortaklık

Başbakan Erdoğan, görüşmenin ana başlıklarnın özgürlük, insan hakları, güvenlik ve terörle mücadele olduğunu belirtti. Türk-Amerikan ilişkilerini, “çok önemli stratejik ilişkiler” olarak nitelendiren Bush, Erdoğan’a “Büyük Ortadoğu” projesine verdiği destek nedeniyle teşekkür etti. Erdoğan da Bush’a, “stratejik ilişkileri ileriye götürme güvencesi” verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başbakanı Bush’un Beyaz Saray’da yaklaşık bir saat süren görüşmesinde stratejik ortaklığa vurgu yapıldı. Bush, Washington yönetimin büyük önem atfettiği ‘Geniş Ortadoğu’ girişimine verdiği destekten ötürü Başbakan Erdoğan’a teşekkür ederek, “Türkiye demokrasisi geniş Ortadoğu’daki insanlar için önemli bir örnek. Bu yüzden liderliğinizi kutluyorum” diye konuştu.  Görüşmede Türkiye ve ABD’yi ilgilendiren dış politika konularını ele aldıklarını kaydeden Bush, bunlardan en önemlilerinden birinin İsrail ile yan yana barış içinde bir Filistin devletinin kurulması olduğunu söyledi. ABD Başkanı, Erdoğan’ın Afganistan ziyaretiyle ilgili izlenimlerinden çok etkilendiğini ve bunları dikkate alacağını kaydetti. Görüşmede Türkiye’ye daha fazla Amerikan yatırımı yapılması konusunun da gündeme geldiğini belirten Bush, bu yönde yardımcı olmaya çalışacağını bildirdi. ABD Başkanı “Bütünüyle değerlendirirsek, çok zengin ve verimli bir görüşme oldu” dedi.

"Büyük Ortadoğu Projesi" masaya yatırıldı

Başbakan Erdoğan da, görüşmede, Türk-Amerikan siyasi birlikteliğinin, geleceğe yansımasını değerlendirme imkanı bulduklarını belirterek “Amerika ile Türkiye arasındaki bu dayanışmanın geleceğe özgüvenle yürümesini de değerlendirdik. Güven ve istikrar ülkesi olarak Türkiye’nin, Amerikan yatırımlarına açık olduğunu ifade ettim. Başkan Bush’un bu konuya pozitif bakışı bizi memnun etti. Bu stratejik birlikteliği, geleceğe doğru güvenle yürüteceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan, görüşmenin ana başlıklarnın özgürlük, insan hakları, güvenlik ve terörle mücadele olduğunu belirtti. Kıbrıs, Büyük Ortadoğu projesi, Irak ve Afganistan konuları masaya yatırıldı. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Başmüzakereci, Devlet Bakanı Ali Babacan, Başbakanın danışmanı Egemen Bağış ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ile ABD’li muhatapları katıldı.

Erdoğan-Cheney görüşmesi

Erdoğan, Bush’un yardımcısı Dick Cheney’le de Beyaz Saray’da ayrı görüştü. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, Cheney’i Türkiye’ye davet etti. Cheney de yakın bir gelecekte Türkiye’ye gelebileceğini söyledi. Erdoğan ve Cheney, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret üzerinde durdu ve hangi alanların geliştirilebileceği konusunu ele aldı. Cheney'nin özellikle Bakü-Tiflis-Ceyhan projesiyle yakından ilgilendiği ve projeyi önemsediği belirtildi.

Washington iki konuda rahatsız

ABD Başkanı George Bush ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinin ardından, taraflar işbirliği mesajları vermesine rağmen, kulislerden sızan bilgilere göre, Washington Türkiye'nin Suriye konusundaki tutumundan ve Türkiye'de yükselen ABD karşıtlığından rahatsız olduğu vurgulandı. Washington yönetimi, özellikle Suriye konusundaki rahatsızlığını gizlemedi. Türkiye'nin, Büyük Ortadoğu Projesi'ne verdiği desteğe rağmen, 'Suriye konusunda ABD'ye destek vermiyor' görüntüsü çizmesi, rahatsızlık yaratıyor. İkinci rahatsızlık konusuysa, Erdoğan'ın görüşme sonrasında düzenlendiği basın toplantısında söylediği bir cümleyle ilgili. Erdoğan, Türkiye'deki ABD karşıtlığına ilişkin bir soruyu cevaplarken, ABD karşıtlarının marjinal gruplar olduğunu söylemesi, ardından da hükümetin gerekli önlemleri aldığını, ancak daha fazla üzerine gidilmesi durumunda bunun tepki çekeceğini belirtmesi, Washington'da hayal kırıklığı yarattı. ABD kaynakları, bu açıklamayı 'talihsizlik' olarak nitelendirdi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?