banner27

Büyük patlamaya bir gün kaldı

Dünyanın en büyük deneyi için geri sayım başlarken, bilim dünyası büyük bir heyecanla sonuca odaklandı.

Büyük patlamaya bir gün kaldı


Nükleer araştırma merkezi CERN, yerin 100 metre altında yapılacak 'asrın deneyi'yle fiziğin başlangıcına, maddenin ilk kez kütle kazandığı âna gitmeye çalışacak.

Fransa-İsviçre sınırında yer alan AB'nin nükleer araştırma merkezi CERN'de tüm hazırlıklar yapıldı. Dünyanın oluşumunda 'Büyük Patlama' teorisini doğrulayacak deney için geri sayım başladı.

Saniyede 800 milyon parçacığın çarpışması beklenen 'asrın deneyi', yerin 100 metre altında yapılacak. CERN deneyiyle bilim adamları, fiziğin başlangıcına, maddenin ilk kez kütle kazandığı âna gitmeye, maddenin neden ve nasıl kütle sahibi olduğu sorusuna cevap vermeye çalışacak. Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı 'Büyük Hadron Çarpıştırıcısı' (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama (Big Bang)'dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek için yarın faaliyete geçiriliyor. Aralarında 50 Türk bilim adamının da bulunduğu 5 binden fazla fizikçi ve mühendisin 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı proje, son yılların en büyük bilim projesi olarak gösteriliyor. Deney başladıktan sonra, tünel çevresinde bulunan 4 büyük algılayıcıdan ikisi Atlas ve CMS, 'Higgs bozonu'nun izini sürecek. Bu deneyde bozonun tespit edilememesi teorik fizik kurallarını altüst edecek. CERN Genel Müdürü Robert Aymar, Higgs'den başka bilinenlerden çok daha ağır, çok daha fazla sayıda parçacık bulunacağını düşünüyor. LHCb adı verilen üçüncü algılayıcı, Büyük Patlama anında maddeyle eşit miktarda olduğu düşünülen antimaddenin nereye gittiğini bulmaya çalışacak. Alice algılayıcısı da kurşun iyonlarının çarpışmasıyla ilgilenecek ve kâinatın ilk mikrosaniyeleri sırasında, daha protonlar oluşmadan ortaya çıkan 'kuark ve glüon çorbasını' bir lahza için de olsa yeniden oluşturmaya çalışacak.


Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2008, 08:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25