banner39

Büyük şehirlerin üçte ikisi, tehlike altında

Aralarında New York, Tokyo, Hong Kong ve Sumatra gibi büyük kıyı şehirleri küresel ısınmanın tehlikeli etkilerinin tehdidi altında.

Arşiv 05.04.2007, 14:16 06.07.2018, 09:31
Büyük şehirlerin üçte ikisi, tehlike altında

Dünyadaki büyük şehirlerin üçte ikisi, küresel ısınmanın tehlikeli etkilerinin görüleceği kıyı şeritlerinde bulunuyor. Aralarında New York, Tokyo, Hong Kong ve Sumatra?nın da bulunduğu kentler tehdit altında. 

Environment ve Urbanization dergisinin nisan sayısında yayınlanacak bir araştırmaya göre, dünyadaki her 10 insandan biri, küresel ısınma yüzünden suların yükselmesi riskinin bulunduğu kıyı şeritlerinde yaşıyor. 

Araştırmaya göre, ?deniz seviyesinden 10 metreden alçak yerler olarak tanımlanan? kıyılarda, 634 milyon kişi yaşıyor. Bu nitelikteki yerler dünyadaki karaların yüzde 2?sini, ancak dünya nüfusunun onda birini oluşturuyor.

NASA?nın uydu verilerine ve bilgisayar hesaplamalarına göre, kıyı şeritlerinde yaşayanların yüzde 75?i Asya?da bulunuyor.

NÜFUSA GÖRE EN RİSKLİ ÜLKELER:

Araştırmaya göre, nüfusa göre sırlandığında, kıyılarda 143 milyon insanı bulunan Çin, en riskli ülke olarak gösteriliyor. Diğer ülkeler ise şöyle:
 Hindistan
 Bangladeş
 Vietnam
 Endonezya
 Japonya
 Mısır
 ABD

COĞRAFİ YAPIYA GÖRE EN RİSKLİ ÜLKELER:

Topraklarının yüzde 90?ı deniz seviyesinin 10 metre altında olan Maldivler
 Marşal Adaları
 Cayman adaları

BM iklim uzmanları, geçen ay yaptıkları açıklamada, deniz seviyelerinin 2100?e kadar 18 ila 59 santimetre yükseleceği tahmininde bulunmuşlardı.

Uzmanlar ayrıca, sera etkisi yaratan gazlar yüzünden daha şiddetli fırtınalar ve sıcak dalgaları olacağını belirmişlerdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?