banner15

Büyükanıt AB ile köprüleri attı!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'tan irtica, terör, AB ve TESEV konusunda sert açıklamalar.

Büyükanıt AB ile köprüleri attı!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Harp Akademileri Komutanlığı'nda konuşuyor. Büyükanıt konuşmasının ilk bölümünü öğrencilere yönelik eğitime ayırıyor. Büyükanıt üst düzey yetkililere laiklik eleştirisi yönelten Büyükanıt şunları söylüyor:

"Bu konuşmamı son yıllarda sıkça gündeme getirilen sivil asker ilişkileri başta olmak üzere güncel konularla ilgili bir fırsat olarak kullanmak istiyorum. Son günlerde gündeme getirilen bir konu Silahlı Kuvvetlerin bu konudaki görüşlerinin açıklanmasını zorunlu hale getirdi." "Her fırsatta laikliği yeniden tanımlamayım diyen yok mudur bu kişiler devletimizin en üst kademelerinde yer almıyor mudur?" Her fırsatta laikliği yeniden tanımlamayım diyen yok mudur bu kişiler devletimizin en üst kademelerinde yer almıyor mudur?

Bu konuşmamı son yıllarda sıkça gündeme getirilen sivil asker ilişkileri başta olmak üzere güncel konularla ilgili bir fırsat olarak kullanmak istiyorum. Son günlerde gündeme getirilen bir konu Silahlı Kuvvetlerin bu konudaki görüşlerinin açıklanmasını zorunlu hale getirdi.

Üst düzey isimlere laiklik eleştirisi

İrtica ve bölücü terör konusuna da değinmek istiyorum. Kuvvet Komutanlarımız yapmış olduğu konuşmalarda TSK'nın görüşlerini net olarak dile getirmişlerdir. Tamamen ben de katılıyorum. Bazı sorular sormak istiyorum. Her fırsatta laikliği yeniden tanımlayalım diyenler yok mudur bunlar devletimizin en üst kademelerinde yer almıyor mu? Cuimhuriyetin temel nitelikleri ağır bir saldırı altında değil mi?

Her fırsatı TSK'ya saldırı için kullananlar kimlerdir? Bu listeyi uzatmak mümkün. Bu sorulara hayır Türkiye'de bunlar yoktur diyebiliyor muyuz? Diyemiyorsak irtica tehditi vardır ve buna karşı her türlü önlem alınmalıdır. TSK'nın terörle mücadelede taraf olduğu defalarca açıklanmalıdır. Bir süredir sanki çatışan iki ülke varmış gibi ateşkes sözünün kullanılmasıdır.

Tek çözüm PKK'nın silah bırakması

Geçtiğimiz hafta da ırak devleti başkanı sıfatı taşıyan kişi tarafından terör örgütünü ateşkese ikna edeceğini açıklamasıdır. TSK silahlı tek terörist kalmayıncaya kadar terörle mücadelesini sürdüreceğini çeşitli defları açıklamıştır.Terör örgütü için tek çare silahını kayıtsız şartsız bırakıp Türk adaletine sığınmasıdır.

Terörle mücadelenin bir başka boyutu da terör örgütüne sağlanan dış destektir. Nato tarihinde ilk defa hem AB hem de NATO PKK'yı terörist örgüt ilan etmiştir. Yine her iki kuruluş kendilerine de döküman yayınlamışlardır. Hal böyle iken bu kuruluşlara üye olan bazı devletler kendi topraklarında terör örgütünün kendi topraklarında serbekstçe faaliyet göstermesine seyirci kalmaktadırlar. Ülkesinde yakaladıkları teröristleri yargılamamakta yada kaçmalarına müsaade etmekte yada terör örgütüne geri göndermektedir. Bir tv kanalının yayının önlenmesinde ilgili ülke ifdae özgürlüğü kapsamına sokakarak müttfekinin değil teröristlerin yanında yeralabilmiştir.


Hollanda ve AB'ye sert çıktı!

Büyükanıt Harp Akademilerindeki konuşmasında belki de bir ilke imza atarak isim verdi ve Krestchmer'in ismini vererek kendisini eleştirdi. Büyükanıt "Bay Krestchmer 22 Eylül'de yapılan tanıtım toplantısında 'TSK ulusal güvenlik konusunda geniş perspektiften bakarak açıklamalar yapıyor. Bu açıklamalar halk üzerinde geniş etkiler yapıyor" tespitinde bulunuyor. Bu tür ifadeleri açık Türkçeye çevirmek istiyorum. Sözü geçen AB temsilcisi neden rahatsız oluyor. TSK'nın sözlerinden halkın etkilenmesinden neden rahatsız oluyor? Yoksa TSK'nın söylemleri bu sözleri söyleyenlerin gizli ajandalarını mı zorluyor?.." dedi. Hollanda Genelkurmay Başkanı'na isim vermeden sert çıkan Büyükanıt "Dost ve müttefik ülkenin genelkurmay başkanı üzerindeki üniforma ile Türkiye'ye gelip yanlışlarla dolu eleştirilerde bulunabilmiştir" dedi.

TESEV'e tepki

TESEV isimli sivil toplum örgütünü de sert eleştiren Büyükanıt "TSK'nın konumu konusunda içeriği pek çok maddi hata ile dolu yeni bir belge yayınlanmıştır. Bu belgenin tanıtımı 22 Eylül'de yapılmıştır. Bu toplantıda yerli yabancı konuşmacıların sözleri her türlü tahammül sınırını aşmıştır. Bu konuşmacılar TSK'nın kanunlardan aldığı yetkileri "ülkenin hukuki ve kurumsal yapısına saygısızlık" olarak tanımlamışlardır. Bu beyanları Mayıs 2006'da yayınlanmış bir belgenin Kasım ayında AB tarafından yayınlanacak İlerleme Raporu öncesinde yayınlayarak da TSK'yı cevap vermeye zorlamak istedikleri de aşikardır" dedi. Ayrıca Büyükanıt "Bütün bu mesnetsiz açıklamalara devletin hiçbir kademesinden açıklama gelmedi" diyerek sitemini açıkça ortaya koydu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48