banner15

Büyükanıt hükümetten özür diledi

Abdullah Gül, telefonla aradığı Org. Büyükanıt'ın kendisine Kıbrıs konusunda "Ben böyle bilmiyordum" diyerek üzüntüsünü ilettiğini anlattı.

Büyükanıt hükümetten özür diledi

Bakanlar Kurulu'nun 7 saat süren toplantısına Türkiye'nin yeni Kıbrıs açılımı ve devletin zirvesinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği tartışması damgasını vurdu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, çok açık bir dille Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay'ın bilgilendirildiğini söyledi. Gül, "İki müsteşarımı Genelkurmay'a gönderdim. Genelkurmay 2. Başkanı ile görüştüler" dedi. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Danışmanı Büyükelçi Sermet Atacanlı'ya da bilgi aktarıldığını kayda geçirdi.

Elimizi Zayıflattı

Bakan Gül, AB ile müzakerelerin askıya alınmaması için Kıbrıs konusunda gündeme getirilen öneriler hakkında, "Televizyondan öğrendim. Bilgilendirmenin usulü bellidir. Bu açılım, devlet politikasından sapmadır" açıklamasını yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la daha sonra telefonda görüştüğünü açıkladı. Org. Büyükanıt'ın, Ocak 2006'daki Kıbrıs Eylem Planı dışında bir adımın söz konusu olmadığı yönündeki vurgu üzerine, "Ben böyle bilmiyordum" dediği ve üzüntülerini ilettiği de Gül tarafından bakanlara anlatıldı. Gül'ün en çarpıcı değerlendirmesi "İçerideki tartışmalar, dışarıda elimizi zayıflattı" oldu. Bakanlar Kurulu'nda, Fin dönem başkanlığına atfen yayınlanan Türkiye önerilerinin ayrıntıları da tartışıldı. "Türkiye'nin, 1 yılla sınırlı olmak üzere bir limanını Kıbrıs Rum bandıralı gemilere açması, Ercan Havalimanı'nın uluslararası doğrudan ticarete açılması karşılığında Türkiye'nin de bir havalimanını açması, BM çerçevesinde kalıcı çözüm sürecinin yeniden başlatılması" şeklinde formüle edilen Fin kaynaklı açıklama ile Hükümet'in referans gösterdiği Ocak 2006 tarihli Kıbrıs Eylem Planı'nın tam olarak örtüşmemesi dikkati çekti. Bakan Gül'ün, "Ocak'taki Kıbrıs girişiminin dışına çıkılmadı" dediği metinde "Gazimağusa, Girne, Gemikonağı dahil Kuzey Kıbrıs'taki limanların ve Ercan Havalimanı'nın Türk yönetimi altında malların, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımına açılması karşılığında Türk liman ve hava meydanlarının Kıbrıs Rum bayraklı gemi ve uçaklara açılması önerisine yer verilmişti.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48