banner39

Büyükanıt: TSK geri çekilmeyecek

Lokmacı Kapısı'nda incelemelerde bulunan Yaşar Büyükanıt, Barış için çok kapı olduğunu belirterek, "TSK Ada'dan çekilmeyecek" dedi.

Arşiv 29.03.2008, 11:23 29.03.2008, 11:23
Büyükanıt: TSK geri çekilmeyecek


KKTC temaslarını tamamlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Tam barış sağlanmadan, Kıbrıs Türk halkı tam güvende olmadan TSK Ada'dan çekilmeyecek'' dedi.

Temaslarını tamamlayan Orgeneral Büyükanıt bir basın toplantısı düzenledi.

Ada'da adil ve kalıcı barıştan bahsederken bu kavramların içerisinin doldurulması gerektiğine dikkat çeken Büyükanıt, "Adil ve kalıcı barışın parametreleri ilgililer tarafından çok net olarak ortaya konmalı ve kamuoyuyla paylaşılmalı" dedi.

LOKMACI KAPISI SADECE BİR KAPI

Yaşar Büyükanıt Kıbrıs Anayasası'nın TSK'ya verdiği yetki kapsamında Lokmacı Kapısı'nda incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Büyükanıt, "Lokmacı Kapısı'nın birkaç yüz metre ilerisinde Ledra Kapısı var zaten, Rumlar da geçiyor, Türkler de geçiyor. Lokmacı Kapısı'nın açılması adil ve kalıcı barışa doğru giderken sadece bir kapı. Daha birçok kapı var" diye konuştu.

O bölgede KKTC'nin egemenliğinde olan bir alan olduğuna da dikkat çeken Genelkurmay Başkanı, "Lokmacı Kapısı açıldığında TSK geri çekilecek gibi söylemler var. Bunlar doğru değil. Türk askeri çekilecek diye birşey yok. Hiçbir şekilde sorumlu olduğumuz bölgeden 1 metre bile geri adım atmayiz" ifadesini kullandı.

ADA'DA KAPSAMLI ÇÖZÜM VE TSK VARLIĞI

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan bir gazetecinin "Kapsamlı çözüm askerin çekilmesi için yeterli değil mi?" sorusu üzerine, "1960'da barış oldu, Rumlar saldırıya başladı. O barışın güvenli olduğundan emin olunmalı. Onu gözlemlememiz lazım. Kıbrıs Türkü ne kadar güvenliktedir buna tam kanaat getirmemiz lazımdır. Çekillme için sadece anlaşma yetmez" dedi.

TARAFLAR 3 AY İÇİNDE TEKRAR GÖRÜŞECEK

21 Mart'ta Ada'da buluşan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde 3 ay sonra kapsamlı müzakerelere başlanması ve en kısa sürede soruna çözüm bulunması konusunda anlaştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?