banner39

Büyükanıt'tan Lokmacı'ya sürpriz ziyaret

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, yaya geçişine açılması planlanan Lokmacı kapısını ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.

Arşiv 28.03.2008, 16:27 28.03.2008, 16:31
Büyükanıt'tan Lokmacı'ya sürpriz ziyaret

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasında yaya geçişine açılması için çalışmaların sürdüğü Lefkoşa'daki Lokmacı kapısına gitti. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği ziyaret sırasında, Rum tarafında temizlik yapılıyordu.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ve diğer yetkilerle birlikte Lokmacı barikatına giden Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bölgede inceleme yaptı.

Orgeneral Büyükanıt'ın Lokamcı'yı ziyareti sırasında, barikatın Rum tarafındaki kısımındaysa Lefkoşa Rum Belediyesi ekipleri temizlik çalışması yapıyordu.

Bölge esnafı ve vatandaşlar, Orgeneral Büyükanıt'ın ziyaretine büyük ilgi gösterdi.

Büyükanıt, Lokmacı'yı ziyaret etmeden önce Lefkoşa Atatürk Meydanı'ndaki bir kafede kahve içti.

Büyükanıt, burada ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, emekli komutanlardan Çavlan Süerdem ile görüştü. Görüşmeye daha sonra, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel de katıldı.

HALKA ELİYLE ÖPÜCÜK GÖNDERDİ

Vatandaşlar, burada da Orgeneral Büyükanıt'a büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Büyükanıt'ın elini sıkan yaşlı bir adam, "Bizi yönetenlere söyleyin, bizi Rumlarla bir araya getirmeye çalışıyorlar. Biz bir arada olmak istemiyoruz. Rumlarla bir araya gelirsek yine kavga çıkar" dedi.

Kalabalıkta Büyükanıt'ın elini öpen bir kadın da "Paşam elinizi öpmek istiyorum. Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Türkiye sizinle gurur duyuyor" ifadelerini kulandı. Orgeneral Büyükanıt da kadının omuzuna dokunarak "Ben de sizlerle gurur duyuyorum" karşılığını verdi.

Aracına, kalabalığın ilgisi karşısında zorlanarak ve alkışlarla binen Orgeneral Büyükanıt, kendisine gösterilen sevgiye, eliyle öpücük göndererek teşekkür etti.

Bu arada Orgeneral Büyükanıt'ın eşi Filiz Büyükanıt da, Lefkoşa'da bir kumaş mağazasını gezdi.

STK'LAR İLE BULUŞTU

Orgeneral Büyükanıt, bazı dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Büyükanıt, dernek ve sivil toplum kuruluşunun temsilcileriyle sohbet etti.

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen, görüşmede, Orgeneral Büyükanıt'a örgütler adına plaket takdim etti. Dış Basın Birliği Başkanı Mesut Günsev de, Birlik üyesi gazetecilerin yayımladığı kitaplardan sundu.

İKİ TARAFTA DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Bu arada, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ekiplerinin dün başladığı çalışmalardan sonra, bugün de Lefkoşa Rum Belediyesi ekipleri tadilat ve temizlik çalışmalarına başladı.

Türk ekipleri Türk tarafına yakın binaların üzerinde yayalara tehlike yaratabilecek cisimleri temizlerken, Rum ekipler de temizlik ve ağaç budama işleri yaptı.

BELEDİYE BAŞKANLARI BULUŞTU

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Lefkoşa Rum belediye Başkanı Eleni Mavru da ara bölgede bir araya gelerek, çalışmaları yerinde inceledi.

Bulutoğluları, yolun güvenliği için yıkık binaların duvarlarını emniyet altına almaya çalıştıklarını söyledi.

Duvarlara içten ve dıştan ahşap destekler konulacağını kaydeden Bulutoğluları, işlerinin Rum tarafından daha zor olduğunu, Rum tarafında yıkılmaya müsait duvar olmadığını belirtti.

Çalışmaların finansmanını BM'nin sağladığını açıklayan Bulutoğluları, mayın temizliğiyle ilgili BM'nin kendilerine dün yanlış bir plan getirdiğini, bu yanlışlığı Türk askeri makamlarının fark ettiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetlerine desteği için teşekkür etti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?