banner39

Büyükanıt'tan muhbir soruşturması

Genelkurmay, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı bilgilerinin medyaya sızdırılması ile ilgili soruşturma başlattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Büyükanıt'tan muhbir soruşturması

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı öncesinde yapacağı konuşmanın medyaya sızdırılması ile ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, dün yayımlanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinin gayet açık olduğunu, buna ilave edilecek bir konunun olmadığını söyledi.

Orta Doğu'daki güncel meseleleri masaya yatırmak üzere, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 Müslüman ülkenin dışişleri bakanının katılacağı toplantıda Türkiye'yi temsil etmek için, Pakistan'ın başkenti İslamabad'a giden Gül, MGK toplantısının ardından yapılan açıklama çerçevesinde Irak'ın kuzeyindeki Kürt gruplarla görüşmelerinin gündemde olup olmadığının sorulması üzerine, "Açıklama gayet açık buna çok ilave edilecek bir konu yok" dedi.
Gül, bu konuda da daha önce açıklamaları olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
"Biz Irak'taki herkesle görüşüyoruz, ne zaman Türkiye'nin çıkarına herhangi bir görüşmede fayda görürsek veyahut da Irak'taki problemlerin çözümüne, diplomatik ve siyasi yoldan çözüm bulma gayretlerimiz devam edecektir."

"BÜYÜKANIT, SORUŞTURMA AÇTIRDI"

Dışişleri Bakanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, MGK toplantısında görüntülü sunum yapacağının basına sızdırılmasından dolayı çok üzgün olduğunu ve bununla ilgili soruşturma açtırdığını söyledi.

Gül, ''Kendisinin yapacağı, herhangi biryerde konuşacağı bir konu varsa bunu, konuşacağı yerde konuşur. Konuşacağı şeyi önceden birisinin yazması çok üzdü'' dedi.

Gül, ''Ben şunu söylemek istiyorum; ben bu konularda kendi aramızda, memleketin güvenlik meselelerini ilgilendiren konularda daha iyi bir işbirliği yapılırsa bu çok iyi olur diyorum, yoksa kimseyi tabii ki susturamayız, herhangi bir şekilde zorlama yapamayız'' diye konuştu.

"KUZEY IRAKLI LİDERLERLE ZATEN GÖRÜŞÜYORUZ"

Gül, bir gazetecinin, ''Kuzey Iraklı liderlerle görüşüyor musunuz?'' biçimindeki sorusu üzerine, bu konunun sansasyona ve basite indirgenmemesi gerektiğini kaydederek, ''Zaten görüşüyoruz. Herkesle görüşüyoruz'' dedi.

Gül, bir gazetecinin, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından davet edilmemesine ilişkin bir sorusu üzerine, ''Bu, Sayın Cumhurbaşkanının tercihidir'' dedi.

''301 BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE DEĞİŞECEK''

Dışişleri Bakanı Gül, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinin birkaç hafta içinde değiştirilebileceğini söyledi.

Gül, EU Observer internet sitesine verdiği demeçte, 301. maddenin Türkiye'nin reform sürecini etkilediğini belirterek, Başbakan Erdoğan'ın ve kendisinin görüşünün bu maddenin değiştirilmesi gerektiği yönünde olduğunu kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?