banner39

Büyükerşen, DSP liderliğine yakın

Zeki Sezer'in istifa edeceğini açıklaması üzerine, Yılmaz Büyükerşen DSP'nin başına geçiyor.

Arşiv 09.04.2009, 04:02 09.04.2009, 07:25
Büyükerşen, DSP liderliğine yakın


Demokratik Sol Parti (DSP)'de Zeki Sezer'in istifasının ardından boşalan parti genel başkanlığına, Bülent Ecevit'in veliahtı olarak gösterilen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşe yeşil ışık yaktı.

Eskişehir'den şuanda ayrılmak istemediğini belirten Prof. Dr. Büyükerşen, ancak üzerine düşen bir şey olursa da bunu yerine getirmeye hazır olduğunu belirterek, "Bana vazife düşerse gerekeni yaparım. Bana gerek kalırsa, Ankara'ya giderim. İnşaallah bana gerek kalmaz." dedi.

NTV'de Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu "Canlı Gaste" adlı programa telefonla katılan Prof. Dr. Büyükerşen, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in istifasını acele verilmiş bir karar olduğunu belirterek, "Ama bu Sezer'in kendi taktiridir. Saygı duymak lazım." ifadesini kullandı.

Zeki Sezer'in istifasının Türk siyasetinde önümüzdeki günlerde yaşanacak olan değişikliğin ince bir sinyali olduğunun altını çizen Prof. Dr. Büyükerşen, "Pazar günü DSP'de bir Kurultay olacak. Bu Kurultayla partide bir yenilenme olacak. 29 Mart'ta Türkiye de siyasi partilerde bir yenilenme olması gerektiği sinyali verildi. Türkiye'de her dönem insanlar topluca bir partiden bir partiye geçerek değişim arıyor. DSP de halkın beklediği altarnatifi veremedi. Bu açıkca ortada. Türkiye'ye, halkımıza alternatif bir parti lazım. Bu bağlamda artık Türkiye'de siyasi düzenin mutlaka değişmesi lazım." diye konuştu.

"Kurultay'da aday olup, DSP'nin genel başkanı olmak istiyor musunuz" şeklindeki soruya Büyükerşen, "Şu anda Eskişehir'den ayrılmak istemiyorum. Burada yapmak istediğim işlerim var. Mevcut siyasi düzenin de değişmesi lazım. Ama yine de bana vazife düşerse üzerime düşeni yaparım. Bana gerek kalırsa Ankara'ya giderim. Üzerime düşeni yaparım. İnşaallah bana gerek kalmaz." yanıtını verdi.

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?