banner39

C8: Çocuklar G8'e Karşı Örgütleniyor

UNICEF, çocukların seslerini zengin ülkelerin yöneticilerine duyurabilmeleri için forum düzenliyor. En az kalkınmış sekiz ülkeden çocukların oluşturacağı C8, Temmuz'da İskoçya'da yapılacak G8 zirvesine bir rapor sunacak. Her çocuk C8'e katkı verebilir.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
C8: Çocuklar G8'e Karşı Örgütleniyor

Dünyanın en az kalkınmış sekiz ülkesinden çocuklar 3-5 Temmuz 'da İskoçya'da buluşarak bir "C8" (Çocukların 8'i) oluşturacak ve yoksulluğa karşı önerilerini G8 toplantısına katılan devlet başkanlarına sunacaklar. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Ergen Gelişimi ve Katılımı Birimi ve yönetiminin organize ettiği C8 toplantısına Butan, Kamboçya, Moldova, Yemen, Gine, Sierra Leone, Bolivya ve Lesotho 'dan çocuklar gelecek.

UNICEF, C8'in bir parçası olarak Voices of Youth (Gençlerin Sesleri) web sitesinde bir forum açtı. 1 Haziran'da açılan ve dünyanın her yerinden ulaşılabilecek forumda dile getirilen görüşler C8 toplantısında derlenecek.

Tartışma konuları

C8 toplantısının gündeminde yer alan konu başlıkları şöyle: Binyıl Kalkınma Hedefleri; Ticaret, Yardım ve Borç; Eğitim; Sağlık; HIV/AIDS; Yoksulluk; Açlık ve Beslenme; Temiz Su ve Hijyen; İstismar; Afrika Komisyonu; Çocuk Hakları.

UNICEF, G8'i oluşturan zengin ülkelerin yöneticilerinin gençlerin düşüncelerini dikkate almakla yetinemeyeceğini; yoksulluğa karşı harekete geçmek zorunda olduklarını söyledi. C8 toplantısının ardından oluşturulacak rapor G8'e sunulacak. Önümüzdeki senelerde de C8'in tekrar toplanarak zengin ülkelerin uygulamalarını denetlemesi düşünülüyor. C8, Dublane, İskoçya'da toplanacak. Mozambikli yerel müzik grubu Massukos da toplantıya katılacak.(BİA)

* C8 Forumu hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın: www.c8forum.org/c8/index.asp

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?