banner39

'Çad'da soykırım olabilir' uyarısı

Darfur'daki şiddetin Çad'a da sıçradığı ve bu ülkede 1994'te Ruanda'da yaşanana benzer bir soykırım yaşanabileceği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Çad'da soykırım olabilir' uyarısı

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü Sudan'ın Darfur bölgesindeki şiddetin komşu Çad'a da sıçradığını ve bu ülkede 1994'de Ruanda'da yaşanana benzer bir soykırım yaşanabileceğini bildirdi.

Bu uyarıdan hemen önce Çad, Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti birbirlerinin topraklarına saldıran silahlı güçleri desteklememek konusunda bir anlaşma imzalamışlardı.

Afrika Birliği Başkanı, Gana Devlet Başkanı John Kufuor üç ülkenin Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler'in ortaklaşa oluşturacağı, sınırlara konuşlandırılacak bir barış gücünü kabul etmeye hazır göründüklerini söyledi.

Sudan'ın Darfur bölgesindeki çatışmalar başlayalı 200 bini aşkın insan öldürüldü ve 2,5 milyon insan da yerinden yurdundan göçmek zorunda kaldı. Şimdi 200 bin kadar mültecinin sığındığı Çad'ın doğusunda yaşanan gelişmeler kaygı yaratıyor.

Photo

Darfur'daki çatışmalar, Sudan'daki Cincavid milislerinin develer ve atlarıyla sınırı geçerek mültecilere yönelttikleri saldırılarla birlikte Çad'a da sıçramış oldu.

ÇADLILAR BİRBİRİNİ ÖLDÜRMEYE BAŞLADI

Doğu Çad'daki BBC muhabiri Orla Guerin, önceleri Cincavid milislerinin sınırı geçerek yönelttiği saldırılar sözkonusuyken, şimdi Çadlıların silaha sarılıp birbirlerini öldürmeye başladıklarını anlatıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Örgütü'nden Matthew Conway de aynı görüşte.

Conway, "Ruanda'da 1994'deki soykırım sırasında yaşananlara çok benzeyen unsurlar görüyoruz. Bu tür bir trajedinin yeniden yaşanmasını önlemek için elimizde henüz fırsat var" diyor.

Çad'ın doğusuyla Darfur'un etnik yapısı aynı. Her iki bölgede de göçebe Arap grupları ile siyah Afrikalı çiftçiler yaşıyor ve kıt toprak ve su kaynakları yüzünden, yaşamlarını sürdürebilmek için birbirleriyle rekabet ediyorlar.

Bu arada BM Darfur özel temsilcisi Jan Eliasson da Sudan'da hükümet ve isyancılar arasında doğrudan görüşmeler yapılabilmesi için çaba gösteriyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?