banner15

Cadılar Bayramı 'ABD'nin Terör Kültürü'

Kuzey Amerika'daki Cadılar Bayramı kutlamalarını "terör oyunu" olarak ifade eden Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, dün pek çok batı ülkesinde düzenlenen Cadılar Bayramı kutlamalarını "gringo işi" diyerek eleştirdi.

Cadılar Bayramı 'ABD'nin Terör Kültürü'

Latin Amerikalılar, Kuzey Amerikalılar veya beyaz tenlileri "gringo" olarak ifade ediyor, bunu zaman zaman da küçültücü bir ifade olarak kullanıyorlar. Chavez Venezuelalı ailelerin Cadılar Bayramı geleneğini reddetmesi gerektiğini savundu. Ulusa haftalık konuşması sırasında konuya değinen Chavez, Kuzey Amerika'daki Cadılar Bayramı kutlamalarını "terör oyunu" olarak ifade etti. Chavez'e göre çocukları cadı kıyafetlerine büründürmek Güney Amerika yaşam tarzına aykırı. Venezuelalı lider, bu durumdan özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ni sorumlu tuttu ve "kendi halkına ve başka uluslara korku telkin etmek ABD kültürünün bir parçası" dedi.

Esrarengiz fenerler

Venezuela'nın başkenti Karakas'ta pek çok noktada, geçen ay Cadılar Bayramı'nın simgesi olan oyulmuş balkabaklarından yapılmış fenerler belirmişti. Bu fenerlere hükümet aleyhtarı mesajlar da iliştirilmişti. Ancak Chavez açıklamasında doğrudan bu konuya değinmedi. Başta ABD olmak üzere batılı ülkeler aslında bir pagan geleneğinin devamı olan Cadılar Bayramı'nı her yıl 31 Ekim'de kutluyor. Bayramın adının kökeni aslında İngilizce "Ruhlar Gecesi"nden geliyor.

Balkabağından bir fener
Başkentte esrarengiz 'hükümet aleyhtarı' fenerler ortaya çıktı

Bayram geleneksel olarak korkutucu kostümlerle geçiriliyor. Çcukların kapı kapı gezip şeker toplamasının yanında korkutucu oyunlar ve haince şakalar da kutlamaların olmazsa olmazlarından.

Chavez, Bush yönetimini ve ABD'yi her fırsatta sık sık eleştiriyor, kendisine yönelik komplolar düzenlemekle suçluyor.

Geçtiğimiz haftalarda da Bush yönetimini "terörist yönetim" olarak ifade eden Chavez bu hafta sonunda Arjantin'de düzenlenecek Amerika Kıtası Zirvesi'nde Bush ile aynı ortamda bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48