banner39

Çadlı direnişçiler Türkiye'den yardım bekliyor

Çad'daki direnişçiler, Fransa'nın kendilerine yönelik saldırılarını BM'de dile getirmesi için Türkiye'den yardım bekliyor.

Arşiv 11.02.2008, 17:40 12.02.2008, 11:36
Çadlı direnişçiler Türkiye'den yardım bekliyor

Çad muhalefeti liderlerinden Yusuf Hamid, diktatör devlet Başkanı İdris Debi'ye karşı verdikleri mücadeleyi ve başkenti ele geçirdikten sonra neden  tekrar boşalttıklarını anlattı.

Gazeteci Hakan Albayrak'ın görüştüğü Muhalif güçlerin lideri Yusuf Hamid, verdikleri mücadelede kazandıkları başarıyı hatırlatarak, şu anda ülkedeki batılı güçlerle bazı görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

Çad'ın başkentini ele geçirerek bütün dünyanın dikkatini çekmeyi başaran direnişçilerin lideri Yusuf Hamid, o günü şu sözlerle anlatıyor: "Diktatörlüğe, yolsuzluğa ve despotizme karşı mücadelede zafere çok yaklaştık, elhamdülillah! Birliklerimiz başkente girdi. Başkenti istediğimiz zaman alabileceğimizi gösterdik. Sonra da, sivillerin şehri boşaltmasına imkân tanımak ve diplomasiye bir şans daha vermek için birliklerimizi geçici olarak geri çektik"

"Şu anda Fransa ve İtalya ile müzakerelerde bulunuyoruz" diyen Hamid, batılı devletlerini dikatatör Debi'ye verdikleri desteği geri çekmelerini sitiyor.
Debi, "Onların Çad'daki bütün menfaatlerini tehdit etmeyeceğimizi, ama onların da Çad'ın menfaatlerini tehdit etmemeleri gerektiğini söylüyoruz" diyor.

DEBİ'Yİ ER YA DA GEÇ DEVİRECEĞİZ

Yusuf Hamid, İdris Debi'nin kötü yönetimin eleştirerek "ülkenin zengin kaynaklarını rejiminin bekası için askeri harcamalarda tüketerek halkı yoksul bırakan Debi'yi er veya geç devireceğimizi, halkın bizden yana olduğunu, devrimin sonuna kadar engellenemeyeceğini anlatarak, 'Mantıklı olun, Debi'de ısrar etmeyin, bizimle uzlaşın' diyoruz" diye konuşuyor.

Hamid savaşın bitmesini gerektiğinin altını çizerek şunları ifade ediyor: "Öte yandan, Debi'nin adamlarına da diyalog ve uzlaşma çağrıları yapıyoruz. Bu savaş bitmeli. Yeni Çad, bütün hiziplerin ortak çabasıyla kurulmalı.
Zira silah marifetinden başka bir şeye dayanmadan kuracağımız bir düzen, bir gün yine silah marifetiyle yıkılabilir.

Çad siyasetinin tarafları olarak biraraya gelmeli, serbest seçim kararı almalı ve halkın iradesine hepimiz saygı göstermeliyiz."

TÜRKİYE BİZE YARDIMCI OLMALDIR

Türk Hükümeti'nden ricamız, Debi'nin halk düşmanı siyasetini ve bu siyasete destek veren Fransa'nın yıkıcı tavrını Birleşmiş Milletler'de gündeme getirerek bize yardımcı olmasıdır.

Çad'da olup bitenlere seyirci kalamazsınız. Türkiye bizim için ülkeler içinde herhangi bir ülke değildir.

KUZEY ÇAD OSMANLI'NIN BİR PARÇASIYDI

Çad da sizin için ülkeler içinde herhangi bir ülke olmamalıdır. Kuzey Çad, Osmanlı Devleti'nin bir parçasıydı. Sadece din kardeşi değil, aynı zamanda akrabayız; çünkü Osmanlı döneminde aramızda bir kan bağı oluştu.

Çad'a karşı tarihi bir sorumluluğunuz var. Sorumluluk tabii ki karşılıklıdır. Biz üstümüze düşeni yapmaya hazırız; yeni Çad'ın uluslararası ticari ve sınaî ilişkilerinde önceliği Türkiye'ye vereceğiz inşaallah.

Yorumlar (1)
husamettin kocabiyik 15 yıl önce
Ingiltereden selamlar.belcika ve fransa Turkiyenin avrupa birligine girmesine dair davamli zorluklar cikaran belli iki ulke.asirlardir insanligin yuzkarasi koleliginde ele basi ulkelerden ikisi.fakat suan avrupada insan haklarina gelince sesi encok cikan ulkelerden ilk ikisi.pkk yi teror orgutu olarak gormeyen yeri geldiginde de hipokrat bir tavirla insan haklarini bir alet olarak kullanmasini iyi bilen fakat is kendi cikarlarina geldiginde insan haklarina saygi duymayan ulkeler hangi yuzle Turkiye Cumhuriyetine camur atip insan haklarini bahane ederek Turkiyeyin avrupa birligine girmesine engel olmaya calisiyorlar neye dayanaraktan bunu bunu yapiyorlar ona aklim ermiyor.ornegin Cad halkina yaptiklari insan haklarina aykiri.birdahaki avrupa birligi toplantilarina girecek Turk makamlarimiz onlarin cenesini kapatmalari icin bu tarihten once Fransaya karsi Turkiye olarak biraz baski yapmalari lazim ve Cad halkina arka cikmasi icin Fransanin Cad"da insan haklarina aykiri tutumunu birlesmis milletlere goturmesinin Cad icin iyi, ulkemiz icinde onlarin cenesini kapamaya yetecektir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?