banner15

Caferi: İstifa Etmeyeceğim!

Irak Başbakanı İbrahim Caferi, görevinden istifa etmeyeceğini söyledi.

Caferi: İstifa Etmeyeceğim!

Irak'ta hükümet kurma çalışmaları tam bir kaosa dönerken, Kürtler ve Sünniler karşı çıktığı İbrahim el Caferi'nin istifa etmeyeceğini söyledi. Dört aydır hükümet kuramayan Irak'ta, Başbakan İbrahim Caferi yaptığı açıklamada, ''Irak halkının yasal ve demokratik bir seçimiyim. Halkın isteğine karşı olduğunu düşünseydim sorumluluğu kabul etmezdim. Halkımın bana olan inancını, onları düş kırıklığına uğratarak karşılık vermeyi anlamıyorum'' dedi.

Irak'ta iç ya da mezhep savaşı olmadığını belirten Caferi, ''Sünniler ve Şiiler arasında çatışma da yok. Bunun yerine Irak halkını bir iç savaşı başlatmaya yönlendirme umuduyla iki toplumu hedef alan örgütler var'' diye konuştu. Irak'ta, başbakanın kim olacağı tartışmasında tıkanan ulusal birlik hükümetini kurma çalışmalarını ilerletmek amacıyla meclisin 17 Nisan Pazartesi günü toplanacak. Caferi krizinin bu toplantıda da gündeme gelmesi beklenen yeni meclis oturumunda, ulusal birlik hükümetini kuracak siyasi güçler arasında görüşmelerin yapılması ele alınacak.

Kürtler ve Sünniler, seçimlerin ardından partisince yeniden başbakan adayı olarak seçilen Caferi'yi, tüm iktidarı kendi elinde toplamakla ve ülkedeki güvenlik durumunun düzelmesini başaramamakla suçluyorlar. Meclisteki en büyük grubu oluşturan Şiiler, başbakanlığa İbrahim Caferi’yi aday gösterdi, ancak Sünniler ve Kürtler, şiddeti artıracağı ve güveni sağlamakta yetersiz kaldığı gerekçesiyle Caferi’nin adaylığına karşı çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48