banner39

Çağlayan: Dış ticarette yeni stratejiye ihtiyaç var

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Dış ticarette Avrupa ile ilgili yeni bir stratejiye ihtiyacımız var" dedi.

Arşiv 10.02.2010, 22:53 10.02.2010, 22:53
Çağlayan: Dış ticarette yeni stratejiye ihtiyaç var


Fransa'da düzenlenen 2. Türk Ticaret Müşavirleri toplantısında konuşan Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa pazarlarını zorlanarak ve büyük çabalarla kazanan Türkiye'nin bu pazarları kesinlikle kaybetme lüksüne sahip olmadığını söyledi.

Bakan Çağlayan, elde edilmiş olan başarılı çalışmaların daha fazla arttırılması, ticaretin daha fazla yoğunlaştırması gerektiğini ifade etti.

Müşavirlere, "Sizler ülkemizin eli kulağı ve gözüsünüz. Sizler Türkiye'nin uç beyleri ve uç bayanlarısınız." şeklinde seslenen Devlet Bakanı, müşavirlerin görev yapmış oldukları bölgelerden yansıtacakları bilgilerin ve yönlendirmelerin dış ticaret müsteşarlığının ve bakanlığın temel stratejisini oluşturacağını vurguladı.

Perşembe günü Ankara'ya dönecek olan Devlet Bakanı Çağlayan, plan bütçe komisyonunda yeni kadro ihdası ile ilgili kanunun geçirileceğini ve meclis genel kuruluna intikaliyle yasalaşmasının sağlanacağını belirtti. İhracatçılar meclisi ve İhracatçı Birlikleriyle ilgili olarak da çalışma sisteminde değişiklik yapılacağını dile getirdikten sonra önceliklerinin ihracatçılarımızın ihracat işlemleri dışındaki yükümlülüklerden kurtarmak olduğunu kaydetti.

İhracattaki gerilemenin nedenlerini irdeleyen Çağlayan şu şekilde konuştu: "Avrupa bölgesinde ekonomik krizle beraber yaşanan sıkıntılar ve bu kriz ortamında Almanya başta olmak üzere Fransa ve Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşanan küçülmeler son derece önemle izlenmesi gereken konular. Gerek ABD gerek AB ve Japonya'nın dünya ticaretindeki payının yüzde 7 olması ve krizde en fazla küçülen ülkelerin bu ülkeler olması bize çok önemli mesajlar veriyor. Avrupa Türkiye açısından çok önemli bir pazar. Geçen yıl toplamda 29 milyar dolarlık bir gerilememiz var. Bunun yaklaşık 21 milyar doları Avrupa pazarlarından ileri geliyor. İhracattaki gerilemenin yaklaşık yüzde 70'i Avrupa pazarlarından kaynaklanıyor. Sadece Türkiye'nin ihracatı gerilemedi. Buna karşılık Japonya, Fransa, Almanya'nın kısacası Avrupa'nın ihracat rakamlarında önemli gerilemeler oldu. Rekabetin şiddeti ve şartları yeniden değişiyor, yeniden tasarlanıyor. O yüzden bu noktada Avrupa ile ilgili yeni bir stratejiye ihtiyacımız var."

Çağlayan önümüzdeki bakanlar kurulunda dış ticaretin görünümü ve bundan sonra nasıl bir strateji izleyecekleri hakkında bir rapor sunacaklarını da sözlerine ekledikten sonra basına kapalı oturumda müşavirlerin önerilerini dinledi.

Kaynak: CİHAN

 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?