banner39

Çağlayan: İhracat hedefe doğru ilerliyor

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ihracat rakamlarındaki artışla beraber hedeflerine hızla ilerlediklerini belirtti.

Arşiv 02.10.2009, 17:16 02.10.2009, 17:16
Çağlayan: İhracat hedefe doğru ilerliyor

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Eylül ayında ihracatın geçen aya göre yüzde 10 arttığına dikkat çekerek, Orta Vadeli Program'daki 98.5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılacağını belirtti.Çağlayan, ihracatta yakalanan trendin devam etmesi halinde son 3 ayda, aylık bazda ortalama 9'ar milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıkılabileceği ve yıl sonu ihracat rakamının 100 milyar doları yakalayabileceği öngörüsünde bulundu.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Eylül ayı ihracat rakamlarıyla ilgili açıklama yaptı. Çağlayan açıklamasında ihracatın Eylül'de 8 milyar 388 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, Ağustos ayında düşüş gösteren ihracatın yeniden 8 milyar doların üzerinde çıktığını belirterek, dünya krizinin en derin etkilerinin yaşandığı günlerden geri dönüş başladığını vurguladı.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İHRACATI ARTTI

Eylül ayı ihracatının Ağustos ayına göre yüzde 10 arttığına dikkat çeken Çağlayan, bu gelişmelerin hükümetin Orta Vadeli Program'da ortaya koyduğu 98.5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılacağını ortaya koyduğunu dile getirdi. Eylül ayında Ağustos'a göre taşıt araçları ve yan sanayi ihracatının yüzde 66.3, elektrik ve elektronik ürünler ihracatının yüzde 16.2 arttığını vurgulayan Çağlayan, "Sanayi sektörü altında yer alan ve Eylül ayında yüzde 23, Ocak-Eylül döneminde ise yüzde 25.5 oranında düşen ve ihracatımızın yüzde 7.8'ini oluşturan tarıma dayalı işlenmiş ürünler ihracatının Ağustos ayına göre yüzde 7.6 artış göstermiştir. Bu grupta yer alan tekstil ve hammaddeleri ihracatı geçen aya göre yüzde 10.1 artarak 481.2 milyon olmuştur. Bunlar çok önemli gelişmeler" dedi. Trendin böyle devam etmesi halinde son 3 ayda, ortalama 9'ar milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşabileceği öngörüsünde bulunan Çağlayan, bu çerçevede Orta Vadeli Program'daki 98.5 milyar dolarlık ihracat hedefinin ötesinde, 100 milyar doların yakalanabileceğine inandığını belirtti.

GERİLEME DURDU ŞİMDİ KOŞMA ZAMANI

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan kriz nedeniyle kuşkusuz ihracat rakamlarında geçen yıla göre gerilemeye yaşandığının altını çizerek, "Ancak ihracatımızdaki gerilemenin hızı geçtiğimiz aylarda olduğu gibi Eylül ayında da azalmıştır. Hatta Ağustos 2009'a göre yüzde 10 artış göstermiştir. Öncelik verdiğimiz konu, küresel kriz nedeniyle yaşanan daralmanın etkilerini en aza indirmek, küresel krizin olumsuz etkilerine karşın yakaladığımız bu artış trendini devam ettirmektir. 2008 yılının son çeyreğinde Türkiye dış ticarete etkileri belirginleşen ve tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik kriz 2009 yılı ihracatımızı etkilemeye devam etmektedir. Küresel talebin gerilemesi küresel talebi sadece miktar bazında etkilememiş, kriz başta emtia fiyatları olmak üzere uluslararası ticarette fiyat düzeylerini de geriletmiştir. Nitekim Eylül ayında açıklanan ihracatı birlikleri kayıt rakamları da bu kapsamda 2009 yılı için öngördüğümüz 98.5 milyar dolar düzeyindeki ihracat hedefinin ulaşılabilir olduğunu göstermektedir".

KÜÇÜLEN PASTADAN DAHA FAZLA PAY ALACAK

Küresel kriz nedeniyle yaşanan dünya ticaretinin daralması nedeniyle ihracatçıların küçülen pastadan daha fazla pay almasının temel önceliklerden olduğunu ifade eden Çağlayan, bunun için de Dış Ticaret Müsteşarlığı olarak başta komşu çevre ülkeler strateji olmak üzere, pazar çeşitlendirmesini geliştirmek ve dışsal şoklara karşı ilave direnç kazanabilmek amacıyla bölge ve ülke bazında başarılı stratejik açılımlar yapmaya devam ettiklerini belirtti. Çağlayan, bu kapsamda yaşanan gelişmeleri şöyle sıraladı: "Hongkong yüzde 171.8, Norveç yüzde 82, Flipinler yüzde 62, Afganistan yüzde 56, Türkmenistan yüzde 28, Çin yüzde 24 gibi oranlarla 2008'in Eylül ayına göre 2009'da önemli artışlar sağlandı. Yaşanan tüm gelişmelere karşın çabamız, Türk ihracatçısının son yıllarda elde ettiği Pazar paylarını korumak, onların bulundukları pazarda bütün olumsuz koşullara karşın tutunmalarını sağlamaktır."

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?