banner15

Çağlayan'dan Merkez Bankası'na çağrı

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "İhracatçıların beklentisini boşa çıkarma" dedi.

Çağlayan'dan Merkez Bankası'na çağrı

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın ekonomiye ve ihracata bağımsız kalma lüksü olmadığını söyledi.

Bakan Çağlayan, Merkez Bankası'nın ihracatçının beklentilerine cevap verecek döviz ve faiz politikası izlemesi gerektiğinin altını çizdi.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Çağlayan, Çeşme Alaçatı'da Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen, Ege Bölgesi Ekonomisi ve İhracatı Üzerine Değerlendirme Toplantısı'nda, Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkan ve Başkan Vekilleri ile bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Bakan Çağlayan "Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ile ilgili yasal düzenlemeyi biz yaptık. Sonuna kadar destekliyorum. ancak Merkez Bankası'nın faiz ve döviz politikasında ihracatçıların beklentisi ve talebinden bağımsız politika izlemesi düşünülemez" dedi.

İHRACATÇININ GÖZÜ KURLARDA

Merkez Bankası'nın gerekli regülasyonu yapmak durumunda olduğunu anımsatan Bakan Çağlayan, "İhracatta bugün satıp hemen para alamazsınız. 12 aylık bir süreçtir, bu yüzden döviz pozisyonunu almak zorundadır, burada görev Merkez Bankası'na düşer. Merkez Bankası döviz politikasını buna uygun hale getirmelidir. Türkiye diğer ülkelere göre daha yüksek faiz verdikçe döviz fiyatı düşük olur. Biz çıkışı sadece kura bağlı olarak görmüyoruz ama bu çok etkili bir sebep. Kur, ihracatı desteklemeli" diye konuştu.  

2023 YILINDA HEDEF 500 MİLYAR DOLAR  

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, geçen hafta Akdeniz İhracatçı Birlikleri ile bir araya gelip ihracatçıların sorunlarını dinlediklerini hatırlatarak, "Türkiye'de ihracat hamlesinin ilk başladığı ve en yoğun yapıldığı şehirde yer alıyoruz. İlgili bürokratlarımızla Ege ihracatının 12 dev adamını dinlemeye geldik. Sizde 12 ihracatçı birliği olarak 12 dev adamısınız. 2023 yılında Türkiye'yi koşturacak ve coşturacak 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için konuşuyoruz. İhracata yeni bir ivme kazandıracak sürece girdik. Amacımız Türkiye'ye yakışan ihracat profili ve rakamını yakalamak. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefliyoruz. İnanıyorum ve güveniyorum ki, biz bu hedefe 2023'ten daha evvel yakalayacağız. İhracatçı hedef koyanları hep şaşırtmıştır. 2008 yılında bunun örneğini gördük. Türkiye 132 milyar dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi. Birileri bana bunu söyleseydi, bu olmaz diye iddiaya girerdim ve kesinlikle kaybederdim. Dünya genelinde Türklerin ayak basmadığı ülke ve yer kalmasın istiyoruz. Bugüne kadar hiçbir yerden elimizde boş dönmedik" dedi.  

HEDEFİ TUTTURACAĞIZ  

Yeni hedef, strateji ve planlarla, küresel mali krizin yaşandığı bir ortamda 2009 yılı için ortaya konulan 104 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılacağını ifade eden Bakan Çağlayan, "Onun için bizlere ve sizlere iş düşüyor. 24 saat ihracat ile yatıp kalkıyoruz. 3 ayda 11 ülke gezdik. Dünyanın çevresini iki defa dolaştık. Dünyanın çevresini 5-10 tur atan bir sefer yapma hedefimiz var. İhracat seferberliği yaptık. Sizde bunun neferlerisiniz" diye konuştu. 

RUSYA İLE SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ  

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti sırasında 20 tane anlaşma imzalandığını anlatan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 17 Ağustos 2009 tarihi itibariyle Rusya'nın Tam Tespit Uygulamasını tamamen sona erdireceğini, Rusya ile basitleştirilmiş gümrük anlaşması ile ihracat yapılacağını, kanatlı eti ihracatının önünün açılması için Rusya'dan denetmenlerin gelip Türkiye'deki tesisleri Ağustos ayı sonuna kadar ziyaret edeceğini ve kanatlı eti ihracatının kısa sürede yolunun açılacağını söyledi. Çağlayan ayrıca, Güney Rusya'da ihracatı hızlandıracak bir Lojistik Merkezi kurulması önerisinde bulunduklarını ve bu konuda ortak bir komitenin oluşturulacağını ve Lojistik Merkezi kurulması için çalışmaların hız kazanacağını sözlerine ekledi. 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 23:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35