banner15

CAİR'den Bush'a tepki

CAİR Bush'un dünkü konuşmasında kullandığı "İslamcı Faşistler" sözüne tepki gösterdi.

CAİR'den Bush'a tepki

ABD Başkanı George W. Bush'un, İngiltere'de yolcu uçaklarına karşı planlanan terörist saldırıların önlendiğine ilişkin haberlerin ardından bu olayın, ''ABD'nin İslamcı faşistlerle savaş halinde olduğunu gösterdiğini'' söylemesi, Amerikan Müslüman toplumunun büyük tepkisine neden oldu.

Birçok Müslüman kuruluşunu bir araya getiren Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR)'nin yönetim kurulu başkanı Pervez Ahmed, Bush'a gönderdiği mektupta, Başkan'ın kullandığı ''İslamcı faşistler'' sözünün, ABD'de İslam dinine ve Müslüman toplumuna karşı gösterilen düşmanlığı körüklediğini belirtti.

Ahmed, Bush'a hitaben, ''daha önceleri çeşitli vesilelerle İslam'ın, barış dini olduğunu dile getirmiştiniz. En son kullandığınız sözle ise bu barış dinini, faşizmin çirkinliğiyle eşitlediniz. 'İslamcı faşistler, militan cihatçılık, İslami radikalizm ve totaliter İslam imparatorluğu' gibi düşüncesizce terimler, ulusumuzun görüntüsüne ve çıkarlarına bütün dünyada ve özellikle İslam dünyasında büyük zarar veriyor. Bu ifadeler, teröre karşı savaşın, aslında İslam'a karşı olduğu algılamasına yol açıyor'' dedi.

CAIR'in İcra Direktörü Nihad Avad da Washington'da düzenlediği basın toplantısında, İslam dininin ve Müslümanların faşizm kavramıyla bir araya getirmenin zararlı olduğunu vurgulayarak ''İslam'a ve Müslümanlara karşı bir dini savaş başlatılmamasını garanti altına almalıyız'' dedi. Avad, Bush ve diğer yetkililerden bu tür alevlendirici sözler kullanmaktan kaçınmalarını istedi.

Müslüman Kamu İşleri Konseyi kuruluşunun Los Angeles'taki sözcüsü Edina Lekoviç de ABD'deki Müslüman toplumunun ezici çoğunluğunun diğer Amerikalılar gibi emniyet içinde yaşamak istediğini, ancak Bush'un kullandığı terim gibi ifadelerin, bütün Müslümanları töhmet altında bıraktığını belirtti. Müslüman temsilcisi Muhammed Elibiary de ''Usame bin Ladin, zaten dini bir tarafa çekiyor.

Şimdi de bu tür terimler kullanan Başkan Bush ve diğer kişilerin, dini diğer tarafa çekmek istediğini hissediyoruz'' dedi. Bush, 11 Eylül terör saldırılarından kısa süre sonra yaptığı bir başka açıklamada da terörle mücadeleyi ''Haçlı seferlerine'' benzeterek Müslümanların tepkisini toplamıştı.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12