banner39

Çakıcı, Can Dündar'ı tehdit etti

Alaattin Çakıcı'nın 'akıllı olmanızı rica ediyorum' diye mektup yazdığı gazeteci Can Dündar'a koruma tahsis edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çakıcı, Can Dündar'ı tehdit etti

Tehdit edilmesine rağmen koruma istemeyen gazeteci Hrant Dink cinayeti polise ders oldu. Organize suç örgütü elebaşısı Alaattin Çakıcı'nın 'akıllı olmanızı rica ediyorum' diye mektup yazdığı gazeteci Can Dündar'a koruma tahsis edildi. Ankara Valiliği, Dündar'a 'çağrı üzere' yakın koruma tahsis etti.

Alaattin Çakıcı'nın ismi Can Dündar'ın NTV'de yayımlanan 'Neden' adlı programına katılan eski MİT'çi Nuri Gündeş'in açıklamalarıyla gündeme geldi. Gündeş, programda Çakıcı için 'Dinliyorsa yanaklarından öperim, eğer devlete bir hizmeti varsa.' dedi.

Dündar da Gündeş'e, derin devletin kullandığı isimlerin niteliğine ilişkin sorular yöneltti. Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutulan Çakıcı, program nedeniyle Dündar'a tehdit mektubu gönderdi.

Dündar'ın ofisine faksla yollanan 4 sayfalık mektupta, "Siz ve bazı arkadaşlarınız, elinizdeki kalemleri kullanarak, sınır tanımadan kişilerin onuruna saldırma hakkını nereden alıyorsunuz? Savcı ve yargıç gibi işinize geldiği türde, tüm gayri ahlâki kuralları kendi kişisel çıkarlarınız doğrultusunda yasal zeminlere taşıyorsunuz.

Siz Alaattin Çakıcı'nın, ağzının ayarının sınır tanımadığını biliyor musunuz? Bakınız beyefendi! Lütfen yaptığınız işi insani ve mesleğinizin ahlaki kuralları çerçevesinde yapmaya çalışın ve akıllı olmanızı sizden rica ediyorum." ifadeleri yer alıyordu.

Mektubun ardından Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu da Dündar'ın programı nedeniyle tehdit edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, İçişleri ve Adalet bakanlıklarının gerekli önlemleri almasını istemişti. Dündar hakkındaki tehdit mektubunu değerlendiren Ankara Valisi Kemal Önal başkanlığındaki Koruma Komisyonu, Dündar'a koruma tahsis edilmesine karar verdi. Can Dündar'a çağrı üzere koruma verilecek. Dündar, herhangi bir şekilde tehdit unsuru ile karşılaştığında yakın korumasını çağırıp güvenliğini sağlayacak

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?