banner39

Çakma eylem, çakma solu ortaya çıkardı!

IMF Başkanı Strauss-Kahn'ın kafasına atılan NIKE, Türk solunun şu anda bulunduğu hali mi gözler önüne seriyor?

Arşiv 02.10.2009, 15:19 02.10.2009, 16:47
Çakma eylem, çakma solu ortaya çıkardı!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilgi Üniversitesi'nde konferans veren IMF başkanı Strauss-Kahn dün kötü bir sürprizle karşılaştı. Birgün Gazetesi editörü Selçuk Özbek, ayağındaki 'Nike' marka ayakkabıyı Strauss-Kahn'a fırlattı.

Ayakkabıyı fırlatan solcu gencin gerçekleştirdiği eylemin tarzı ve attığı Nike marka ayakkabısı Türk solunu tartışmaya açtı. 

 

Marksist jargonun hakim olduğu ve zaman zaman ulusalcı tavırlarıyla dikkat çeken Birgün gazetesinde editör olarak çalışan eylemcinin, kapitalizmin finansal sac ayağını oluşturan IMF'in başkanına yönelik eylemini, yine kapitalizmin en önemli marka sembollerinden Nike'la yapması ironik bulundu.

 

Eylemin yapılış tarzını 'taklitçi' bulan eski solcu kalemler, eylemin Nike markasıyla yapılmış olmasını da 'Kapitalizm'in sol üzerindeki galibiyetini sembolleştirdiğini söyleyerek, solun kendisini komik düşürdüğünü belirtiyorlar.

 

" EYLEM SOLUN KISIRLIĞINI GÖSTERDİ"

 

Eyleme yönelik en sert eleştiriyi Vatan Gazetesi yazarı Okay Gönensin yaptı. 1980'lerde Cumhuriyet Gazetesi'nde Yazı işleri Müdürü olarak çalışan Vatan Gazetesi yazarı Okay Gönensin Strauss Kahn'a atılan ayakkabıyı sol ideolojinin 'kısırlığına' bağladı.

 

Gönensin ayakkabı eylemi için  'Bu ayakkabı Türkiye'de solun kısırlığının, dünyadaki gelişmeler karşısındaki cahilliğinin, dünyayı izlemiyor oluşunun sembolüdür' diye yazdı.

 

Okay Gönensin,  Iraklı gazeteci el Zeydi'nin ABD eski başkanı Bush'a ayakkabı fırlatmasının bir anlamı olduğunu, İstanbul'da yapılan eylemin ise bir mesajının olmadığını belirtti.

 

Türkiye'deki solun dünyanın bütün renkleriyle ve kendi ülkesinin insanlarıyla ilişkisini kestiğini belirten Gönensin, solun demokrasi fikrinin 1960'daki darbeyle başa gelen cunta yönetiminin ihdas ettiği 'cici demokrasi'den öteye gidemediğini savundu.

 

GÖNEN: EYLEM KAPİTALİZMİN GELDİĞİ YERİ GÖSTERDİ

 

Protestocuyu eleştirenlerden birisi de Strauss Kahn'ın konferans verdiği Bilgi Üniversitesi'nde eğitim veren Öğretim Üyesi Emre Gönen'di. Gönen, eylemin tarzına ve neyle yapıldığına dikkat çekerek 'Pabuç kürsüye gidemedi. Gördüğüm kadarıyla pabuç Nike'tı. Globalizasyonun bizi getirdiği yer anlamında hoş!'' şeklinde cevap verdi.

banner53
Yorumlar (3)
itiraz 12 yıl önce
biliyoruz ki, sol kapitalizme yenilmiştir. bu muhaliflerin zayıflığı kadar ve hatta daha çok kapitalizmin gücünü gösterir. egzotik adalarda giysisiz gezen yerli halk bile marlboro içiyor. sermayenin ne coğrafik ne vicdani sınırı kaldı.
arkadaş nike giyse de, taklidi bir yöntem kullansa da muhalefet gösterdi. kendisini tebrik etmeli.
solun yenilgisini komik bulanlara sormalı: siz ne yapıyorsunuz? sizin de çoktan terk ettiğiniz direniş kalıplarının yerine ne öneriyorsunuz?
islamcılar da nike giyen solcuyu komik bulacağına kendi direniş kalıplarını üretse iyi olacak!
Alperen Gençosmanoğlu 12 yıl önce
Bu haberin niçin bu şekilde yansıtıldığına hiçbir anlam verebilmiş değilim. Biz oturduğumuz yerden karalamaya ne kadar düşkünüz değil mi? 'dünyanın kurtuluşuna' giden yolda tek çarenin İslam medeniyeti olduğunu söylerken kapitalizm karşısında böyle tutarsız tepkiler vermeyi neye borçluyuz acaba? Nike ayakkabı atılmış falan filan böyle bir yorum olamaz bende derimki adam bak kapitalizm geldi sahibini vurdu iması verdi. Yok vatan gaztesinden biri bişeyler demiş ya herkez birşeyler söyler zaten, tamamda bu bizi ilgilendirmiyor ki... Biz milletin solculuğuna değil kapitalizme güler yüz gösteren İslamcılığımıza bakalım lütfen!!!
Mücahid Doğrusöyler 12 yıl önce
Bu başlığı çok yakışıksız buldum her okuduğumda tekrar kötü oluyorum. Dünyanın ifsadında en önde gelen rolleri üslenen kapitalzm ve onun somutlaşmış hali dünya bankası/imf ye yapılan cesurca bir eyleme böyle mi yaklaşılmalı. Kusura bakmayın kardeşler ama bu şuna benzer ey afganlı rusa ateş etme (bırak öldürsün seni) çünkü elndeki silah senin değil. Biraz insaf
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?