Cameron'ın ilk yabancı konuğu Karzai

ABD'den İngiltere'ye geçen Karzai, Başbakan Cameron'ın ağırladığı ilk yabancı lider oldu.

Cameron'ın ilk yabancı konuğu Karzai


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'nin yeni Başbakanı David Cameron, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüştü. ABD ziyaretinin ardından İngiltere'ye gelen Karzai, Cameron'ın ağırladığı ilk yabancı lider oldu.

İngiliz Başbakanlığının Chequers'teki ikametgahında yapılan Karzai-Cameron görüşmesiyle, ''iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesinin amaçlandığı'' bildirildi.

Başbakanlık sözcü, Cameron'ın genel seçimden bu yana İngiltere'ye ilk resmi ziyareti yapan yabancı lider olan Karzai'yi Chequers'e davet etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, görüşmede, Karzai'nin Washington'a yaptığı başarılı ziyaret ve bu ay sonunda Afganistan'da yapılacak geleneksel barış şurası ''jirga'' toplantısının ele alındığını kaydetti.

Sözcü, iki liderin de Afganistan ile İngiltere arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesinin gerekliliği konusunda görüş birliğine vardığını belirtti.

Bu arada açıklamada, Cameron ile Karzai'nin, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'nin Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la Afganistan konusunu da ele aldığı görüşmeden bir gün sonra bir araya geldiğine dikkati çekildi.
İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague, yeni hükümetin henüz Afganistan'dan İngiliz askerlerini çekme gibi bir planının olmadığını açıklamıştı. İngiltere'nin Afganistan'da 10 bine yakın askeri bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar


 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 07:25
banner53
YORUM EKLE

banner39