Cameron'un kabinesi şekilleniyor

İngiltere'de son iki yüzyılın en genç başbakanı olan David Cameron'un koalisyon hükümeti çalışmalarını sürdürüyor

Cameron'un kabinesi şekilleniyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Seçimlerin ardından geçen beşinci günde İngiltere'nin yeni başbakanı olan David Cameron, lideri olduğu Muhafazakâr Parti ile Liberal Demokratların kurduğu koalisyonun İngiltere'nin ihtiyaçlarına cevap verecek, güçlü, istikrarlı ve dürüst bir hükümet olacağını söyledi.

BBC'nin haberine göre, Cameron ülkenin bütçe açığı, siyasi reformlar gibi acil ve ağır sorunların beklediğini belirtti, Liberal Demokrat Parti'nin lideri Nick Clegg'le siyasi farklılıklarını bir kenara bırakacaklarını ifade etti.

Yeni hükümetin Başbakan Yardımcısı olan Liberal Demokratların lideri Nick Clegg de oluşturulan koalisyon hükümetinin "yeni bir tür" hükümet olduğunu belirtti.

İngiltere'de 1945 yılından bu yana kurulan ilk tam koalisyonun bakanlar kurulunda dört Liberal Demokrat milletvekili bulunacak.

David Cameron, başbakanlık görevindeki ilk gününe başlarken Liberal Demokratlarla kurulan koalisyon hükmetinin ayrıntıları da netleşmeye başladı.

Detaylara göre, her iki parti de ortaklık için seçim manifestolarından taviz vermek durumunda kaldı.

Muhafazakâr Parti, Liberal Demokratların parlamentonun beş yıllık sabit dönem için seçilmesi ve gelir vergisi hadlerinin yükseltilmesi gibi taleplerine "evet" dedi.

Liberal Demokratlar da Muhafazakârların Avrupa Birliği dışından gelen göçmenlerin sayısında sınırlamaya gidilmesi ve Avrupa Birliği'ne herhangi bir yetki devredilmesi konusunun referanduma tabi olması gibi taleplerini kabul etti.

Gelecek yıl içinde İngiltere'deki kamu hizmetlerinden 9 milyar dolar kesinti yapılmasını karara bağlayarak kurulan koalisyon hükümeti, elli gün içinde yeni bütçesini hazırlayacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 13:30
banner53
YORUM EKLE

banner39