banner39

Camilere Türkçü açılım: Süleymaniye'ye siyasi mahya asıldı!

Tek parti dönemini hatırlatan uygulama ile Süleymaniye Camii minarelerine 'Ne mutlu Türk'üm diyene mahya asıldı.

Arşiv 06.10.2009, 10:23 06.10.2009, 18:44
Camilere Türkçü açılım: Süleymaniye'ye siyasi mahya asıldı!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Siyasette Kürt açılımı konuşulurken, camilerde alışılmamış mahyalar görünmeye başladı. İstanbul Süleymaniye Camii'ne İstanbul'un Kurtuluş Günü'ne izafeten 'Ne mutlu Türküm diyene' diye pankart asıldı.

Haksözhaber'de yayınlanan fotoğraflar, dün gece İstanbul'da Süleymaniye Camii'nde çekildi. "İstanbul'un Kurtuluşu" yıldönümü nedeniyle asılan yazılar, Türkiye'deki cami mahyalarının siyasetle ilişkisini göz önüne serdi.CHP'nin tek partili iktidarında işlevsel olarak kullanılan mahyalar, yine ideoloji kurbanı oldu. Demokratik Açılım nedeniyle tartışmaya açılan 'Ne mutlu Türk'üm diyene' mottosu bu kez Sülaymaniye Camii'ne asıldı.


Diyanet'ten bağımsız asılamayan mahyaların Ramazan aylarında, bu aya özgü sözler yer alırken, Süleymaniye Camii'nde belli bir ideolojiyi açğrıştıran sözün neden mahyalara çıkartıldığı cevap bekleyen sorular arasında…

MAHYALARIN 'SİYASALLAŞMASI'NIN TARİHİ

Cumhuriyet devrinde ise mahyalar devletin mesajlarını halka ulaştırdığı bir pano gibi kullanıldı zaman zaman... Liderlerin adları minareler arasına yazıldı, Sultanahmed Camii`nin minareleri arasına 'Para biriktir` mahyası, Fatih Camii minarelerine Cumhuriyetin `30. yıl kutlu olsun`, Edirne Selimiye Camii'ne `Atatürk` ve `Var ol İnönü` mahyaları asıldı.

Konu üzerinde araştırmalar yapan İsmail Kara, mesajların muhtevasının dönemlere göre değiştiğini söylüyor. Örneğin Millî Mücadele yıllarında 'Yetimleri koru, Şehitlere fatiha, Hilal-i ahmeri unutma, Para biriktir, Yerli malı kullan' gibi yardımlaşma ve savaş mağdurlarını gözetmeye dönük mesajlar, vurgular var. Kara'ya göre, bu mahyalar bize Türkiye'de siyasi merkez ve toplumun din meselesine nasıl baktığını gösteriyor.

'Müslümanlar Cumhuriyetperverdir' yazan bir mahya da bulunduğunu ifade eden Kara, laik bir rejim olma kararındaki Cumhuriyet'in mahyaları araç olarak kullanmasını 'siyasallaşma' olarak yorumluyor.

Fotoğraflar: HAKSÖZ- Zeynep Kocabaş

banner53
Yorumlar (4)
murat kara 12 yıl önce
bu mahyadan rahatsız olanlar acaba türkiye ismindende rahatsızmı ya sev ya terket.
eren turna 12 yıl önce
bu mahyaya düşünüp asanlar ne yaptıklarını sanıyorlar. camilere türkü, kürdü, arabı kısaca her etnik gruptan insan gidiyor. böyle ilkel ve kırkırtıcı bir mahya olmaz.
taner 12 yıl önce
ben türk olmadan da mutluyum illa mutlu olmak için türk mü olmak gerekiyor. kürt olunca mutlu olunmuyor mu.
enzelin 12 yıl önce
yani yazım o mahyayamı yoksa sana mı takıldı anlamadım teşekkür ederim nedense hep bu sitedeyim bir de........
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?