banner39

Camisi bulunmayan mahalleye naklen ezan

Çorlu'da camisi bulunmayan mahallenin sakinleri, 5 kilometre uzakta bulunan camiden ezan sesini naklen dinliyor.

Arşiv 22.08.2007, 10:10 22.08.2007, 12:58
Camisi bulunmayan mahalleye naklen ezan

Çorlu'da camisi bulunmayan mahallenin sakinleri, aralarında para toplayarak kurdukları merkezi sistem yardımıyla yaklaşık 5 kilometre uzakta bulunan camiden ezan sesini naklen dinliyor.

Çorlu'da camisi olmayan Hatip Mahallesi sakinleri, namaz vaktini öğrenmek ve ezan sesini duymak için ilginç bir yöntem geliştirdi. Aralarında para toplayan vatandaşlar, uygun bir eve kurdurdukları sistemle mahallelerinden yaklaşık 5 kilometre uzakta olan camide okunan ezanı naklen dinliyor. Merkezi sistem ve 2 hoparlörün evine monte edildiğini söyleyen Müzekker Kaplan (63), "Mahallemizde cami olmaması nedeniyle komşularla aramızda toplantılar yaptık. Bu konuda Çorlu İlçe Müftülüğü'ne müracaat ettik.

Müftülüğün ve muhtarlığımızın girişimleri ile mahallemize kazandırılan sistemin monte edilmesi için en uygun ev olarak benim evim seçildi. Bundan da son derece mutluyum" dedi.

Komşularının ezan sesini duymaya başlamasının ardından kendisine teşekkür ettiklerini ve 'Allah razı olsun' dediklerini ifade eden Kaplan, "Sistem yaklaşık 900 YTL'ye mal oldu. Bunun bir kısmı mahalleli arasında 5'er-10'ar YTL olarak toplandı. Büyük bölümünü ise Hatip Mahallesi muhtarlığı karşıladı. Çatı arasına kurulan merkezi sistem ile Sağlık Mahallesi Camii'nden alınan ezan sesi, evin iki cephesine monte edilen hoparlörlerle mahallemize yayılıyor" diye konuştu.

Bu sistemle ilgili mahallede sadece 1 kişiden tepki aldığını da sözlerine ekleyen Kaplan, "Sadece 1 kişi küçük çocuğu olduğu için hoparlörlerin kaldırılmasını istedi. Onun dışında mahalledeki herkes ezan sesi duymaktan memnun. Mahallemize cami kazandırılması için de muhtarlığımız girişimlerde bulundu. Ancak belediye yerin en az 2 bin 500 metrekare olması gerektiğini belirtmiş. Bizim mahallemizde bulunan arsa ise sadece 700 metrekare olduğu için şimdilik cami çalışmaları yarım kaldı" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?