banner39

Camiye Kürtçe isme 'X' soruşturması

Diyarbakır'da köyün camisine köyün eski ismini veren köylüler hakkında soruşturma başlatıldı.

Arşiv 17.05.2008, 08:07 17.05.2008, 11:48
Camiye Kürtçe isme 'X' soruşturması

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Diktepe köyünde yaptırılan camiye Kürtçe isim veren köylüler hakkında Türkçe'de yer almayan ''X'' harfi yüzünden soruşturma açıldı.

80 haneli Diktepe köyünde toplanan yardımlarla bir cami yaptırıldı.

Köylüler, 300 bin YTL'ye mal olan camiye, köyün eski adı olan Kürtçe "Hıncıka" adını verdi. Ancak yazılışı "X" harfiyle başlayan isim köylülere sorun oldu.

Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkçe'de "X" harfi yer almadığı gerekçesiyle köy muhtarı ve cami imamı ile köy ileri gelenlerinden bir kişinin ifadesini aldı.

Köylüler bunun üzerine, caminin girişindeki Kürtçe ismi "X" harfi olmadan Türkçe'de okunduğu gibi yazarak sorunu çözdü.


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (3)
mcengiz 13 yıl önce
olay masum bir olay gibi sunuluyor. yapmak istedikleri mevcut alfabeyi değil,fransızların güdümünde pariste kurulan kürt enstitüsünün harflerini kullanmak. zaten iki alfabede kürt yada türk alfabesi değil. harflerin adı latin harfleri. yani x veya bir kaç harf proplemi değil mesele. yapılmak istenen pkk nın istediği kürt enstitüsünün dayattığı şekilde yazmak. çoğunun okuma yazması yok. nerde öğrenmişler x i. camiyide bu işe alet ediyorlar ya. allah topunun belasını versin. ıslah olmaz adamlar. ırkçılıktan zerre kadar içinde kırıntı bulunan adamda iman yer bulamaz.
ali 13 yıl önce
beddua yerine dua et kardesim yillarca binbir oyunla kandirilmis mazlum ve zavallidir o kardeslerimz dua miminin silahidir peygamberimiz s.a.v. disini kiranlara bile beddua etmemistir.
kemal 13 yıl önce
ALLAH O DAVAYI AÇANLARI ISLAH ETSİN MİLLETİN İMANI ELDEN GİDİYOR ONLAR KALKMIŞ X DAVASINI SORUŞTURUYORLAR
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?