banner39

Camiyi yıktı, kadınlara ateş açtı

Haberde, gösteri yapan kadınların ellerinde beyaz bayraklar olduğu fakat İsrail askerinin buna rağmen üzerlerine ateş açtığı bildiriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Camiyi yıktı, kadınlara ateş açtı

Camiyi yıktı, kadınlara ateş açtı

 

İsrail ordusunun Beyt Hanun'da işlediği katliam, direnişçilerin sığındığı camiyi yıkması ve gösteri yapan kadınların üzerine ateş açması bugün yayınlanan Arap gazetelerinin en önemli haberleri arasında yer alıyor.

 

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesi, "Kadınların oluşturduğu canlı kalkan camide kuşatılan direnişçileri kurtardı" başlığıyla duyururken, Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi aynı haber için "Gazze: Kadınların yürüyüşü İsrail güçlerini yararak silahlı kişileri serbest bıraktı" başlığını kullanmış.

 

El-Hayat'ın haberinde, 60 kadar Filistinlinin Beyt Hanun'daki En-Nasr camisinde İsrail askerleri tarafından kuşatıldığı ve onlarca kadının ve çocuğun oluşturduğu canlı kalkan sayesinde yıkılan camiden kaçabildikleri belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, gösteri yapan kadınların ellerinde beyaz bayraklar olduğu fakat İsrail askerinin buna rağmen üzerlerine ateş açtığı bildiriliyor.

 

Yine El-Hayat'ın haberinde, gösteriye katılan kadınlardan ikisi olayı şöyle anlatıyorlar:

 

Ümmü Muhammed (50 yaşında): "Tanklar üzerimize ateş açmaya devam etti. Bütün istediğimiz, Racâ'ya olduğu gibi, ölüm pahasına da olsa çocuklarımızı oradan çıkarmaktı."

 

Nedâ (20 yaşında): "Kurşunlar ayaklarımızın arasından ve başımızın üzerinden geçiyordu. Kuşatılan camiye nasıl ulaştığımızı ve gençleri nasıl kurtardığımızı bilmiyorum."

 

Eş-Şarku'l-Evsat'ın haberindeyse, Filistinli kadınların İsrail tankları arasından geçerek kuşatılan gençleri kısmen yıkılan camiden çıkarmayı başardıkları, bu arada İsrail tanklarının kadınların üzerine ateş açtığı, bunun üzerine 2 kadının öldüğü ve 15'inin de yaralandığı belirtiliyor.

 

 

Ölüm Mangaları'nın cinayetleri devam ediyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-İttihad gezetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak, önceki gün sabahtan dün sabaha kadarki süre içerisinde Bağdat'ın çeşitli mahallelerinde 56 ceset ve bir adet bedensiz kesik baş bulduklarını, bunun Ramazan'ın sonundan beri mezhepçi 'Ölüm Mangaları'nın işledikleri en büyük cinayet olduğunu ve cesetlerin üzerinde işkence izleri olduğunu açıklamış.

 

El-İttihad'ın yazdığına göre, Kerkük Sağlık Dairesi, Bağdat Adli Tıp Morgu'ndan 176 ceset teslim aldığını ve bunların çoğunun başlarının kesik olduğunu, cesetlerin Kerkük'te defnedileceğini bildirmiş.

 

Güney Lübnan'dan teşekkürler

 

Bugün yayınlanan Katar gazetelerinde Katar Devleti'nin Güney Lübnan'ın onarımı için gösterdiği çabalara bölge halkının teşekkürlerini sunduğu haberlerine geniş bir şekilde yer verilmiş.

 

Er-Râye gazetesi söz konusu haberi "Katar Emiri'ne, Hükümeti'ne ve halkına Lübnan'ın teşekkür mesajı" başlığıyla duyuruyor.

 

Haberde, Güney Lübnan sakinlerinin İsrail saldırısıyla yıkılan ve Katar tarafından onarılan okullardan birine üzerinde "Binti Cübeyl, Ayta'ş-Şa'b, El-Khıyam ve Aynata okullarının yeniden inşası için Katar Devleti'ne teşekkürler" yazan bir pankart astıkları ve bunun Lübnan halkının Katar'a gönderilen bir sevgi mesajı olduğu belirtiliyor.

 

Katar El-Vatan gazetesi ise üzerinde Katar Emiri'nin resminin de bulunduğu posteri gösteren bir resim eşliğinde verdiği haber için "Güney Lübnan: Katar Devleti'ne teşekkürler" başlığını kullanmış.

 

El-Vatan ayrıca, Katar heyetinin Beyrut'ta Lübnanlı yetkililerle sürekli görüşmeler yaptıklarını ve kalkınma ve imar konularını ele aldıklarını yazıyor.

 

 

Beckett: Şiddetin yükseleceğini tahmin edemedik

 

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Irak'ta artan şiddet olaylarının bu seviyeye çıkacağını tahmin edemediklerini itiraf etmiş.

 

Katar Eş-Şark gazatesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Kasım ayının ilk üç gününde Irak'ta 9 Amerikan deniz piyadesinin öldüğü belirtilerek, Kerbela ve El-Kût'ta çok sayıda kimliği belirsiz cesedin gömüldüğü ve son 24 saat içerisinde 57 cesedin bulunduğu ifade edilmiş.

 

Haberde, İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett'in "Amerika ve müttefikleri 2003'teki işgalden sonra Irak'ta şiddetin ve mezhep çatışmalarının bu seviyeye ulaşacağını tahmin edemediler" sözüne de yer veriliyor.

 

Bir haftalık resmi gezi kapsamında Hindistan'da bulunan Beckett, Irak'ta güvenliğin çok tehlikeli bir durumda olduğunu, Amerikan ve İngiliz güçlerinin Bağdat ve Basra'daki şiddet olaylarını bastırmak için büyük çaba harcadıklarını öne sürmüş.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?