banner39

Çamuroğlu: Halaçoğlu istifa etmeli

AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu, Prof. Dr. Halaçoğlu'nun kürtlerle ilgili açıklamalarına tepki göstererek istifa etmesini istedi.

Arşiv 20.08.2007, 16:39 20.08.2007, 16:39
Çamuroğlu: Halaçoğlu istifa etmeliAK Parti'nin Alevi kökenli milletvekili Reha Çamuroğlu, TTK Başkanı Prof. Dr. Halaçoğlu'nun ''Kürt kökenli Alevilerin Ermeni soyundan geldiği'' işeklindeki sözlerinden dolayı istifa etmesi gerektiğini söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nun istifa etmesi gerektiğini savundu. TBMM kulisinde gazetecilerle sohbet eden Çamuroğlu, Halaçoğlu'nun ''Kürt kökenli Alevilerin Ermeni soyundan geldiği'' iddiasının herhangi bir dayanağı olduğunu sanmadığını belirterek, Halaçoğlu'nun, bu sözleri nedeniyle istifa etmesi gerektiğini ifade etti.

Bir gazetecinin, ''Halaçoğlu, bu iddialarıyla ilgili belgeleri olduğunu söylüyor'' demesi üzerine Çamuroğlu, ''Tarihçiler her türlü şeye, iddiaya belge bulabilir. Tarih kırkambar gibidir. Ama mesele belge değil, onu yorumlamaktır'' görüşünü kaydetti.

Halaçoğlu'nun sözlerinin bir Tarih Kurumu Başkanına yakışmadığını savunan Çamuroğlu, Türklerin Anadolu'ya girdiği 11. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar büyük bir katliam yaşanmadığını vurguladı. Çamuroğlu, Halaçoğlu'nun iddialarıyla ne amaçladığını bilmediğini belirterek, ''Bu açıklamaları çok talihsiz buluyorum'' dedi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?