banner39

Çanakkale gezilmez

Çanakkale geçilmesin diye kanlarını ve canlarını ortaya koyan ecdadını ziyaret etmek isteyenler, 140 TL ödemezse gezemeyecek.

Arşiv 08.06.2010, 12:30 08.06.2010, 12:30
Çanakkale gezilmez

 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Çanakkale'deki şehitliği ziyaret etmek isteyenlerden ücret alınmasına ilişkin, ''Çanakkale geçilmesin diye kanlarını ve canlarını ortaya koyan ecdadını ziyaret etmek isteyenler, 140 TL ödemedikçe ecdadını ve tarihini göremeyecek'' dedi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Alan Kılavuzları Yönetmeliği ile birlikte 1 Hazirandan sonra Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etmek isteyen ve 12 kişiden fazla olan gruplardan 140 lira ücret tahsil edildiğini belirtti.

Yapılan uygulamanın şehitlere saygısızlık olduğunu öne süren Kaya, şunları kaydetti:

''Bu uygulama, şehitlerimiz üzerinden para kazanma amacı olarak görülmektedir. Çanakkale geçilmesin diye kanlarını ve canlarını ortaya koyan ecdadını ziyaret etmek isteyenler, 140 lira ödemedikçe ecdadını ve tarihini göremeyecek. Yapılan uygulama insanları milli tarihinden uzaklaştırma operasyonudur. Seyahat özgürlüğünün Anayasa ile güvence altına alınmasına karşılık, bölgeyi gezenlerden ücret talep edilmesi en iyi ifadeyle kamusal soygun olarak tarif edilebilir.

Son yıllarda Çanakkale Milli Parkı'nın ziyaretçi sayısının artması, kamunun iştahını kabartmış gözükmektedir. Dedelerimizin kanları ve canları ile koruduğu yerleri bize parayla satmaya kalkışmaları şehitlerimizin kemiklerini sızlatır.''

Bu uygulamanın, acilen sonlandırması gerektiğini bildiren Kaya, aksi takdirde milli parkın ablukaya alınması olarak görülen uygulama nedeniyle her türlü yasal ve adli girişimi başlatacaklarını belirtti.

Kaynak / aa

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?