banner39

Çanakkale Kara Savaşları başladı

Anayasa Mahkemesi kuruldu, Çanakkale Kara Savaşları başladı

Arşiv 25.04.2010, 11:16 26.04.2010, 00:44
Çanakkale Kara Savaşları başladı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Çanakkale Kara Savaşları Başladı 25 Nisan 1915

Çanakkale’yi deniz yoluyla geçemeyen itilaf devletleri Seddülbahir’e ve Arıbunu’na asker çıkarmaya başladı. Böylece Çanakkale savaşının yeni bir safhası kara savaşı başlamış oldu.

Mareşal Hindenburg, Almanya'nın Halk Oyuyla Seçilen İlk Cumhurbaşkanı Oldu

Alman Mareşal ve devlet adamı Hindenburg, I.Düya Savaşı’da Tannenberg’de kazandığı zaferle halkın sevgisini kazanmış, 25 Nisan 1925 tarihinde Almanya’da halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı olmuştur.
 

İran'da Rıza Han Pehlevi Kendisini Şah İlan Etti 25 Nisan 1926

Pehlevi Hanedanının kurucusu olan Rıza Pehlevi, 1923 tarihinde İran Başbakanı olmuş, 1925’te Ahmet Şah’ın tahttan indirilmesinden sonra ise İran Kraliyet tahtına oturmuştur. 25 Nisan 1926 tarihinde ise yapılan törenle taç giyerek kendisini Şah ilan etmiştir..

Portekiz’de Karanfil Devrimi Gerçekleşti 25 Nisan 1974

28 Mayıs 1926'daki askerî darbenin sonucunda iktidara gelen António de Oliveira Salazar kurduğu Faşist devlet rejimini, uyguladığı dış politika sayesinde 1970’li yıllara kadar sürdürdü. 1974 yılında ise düşük rütbeli subaylar ve sol görüşlü askerler tarafından bir askeri darbe sonucu Avrupa’nın en uzun ömürlü diktatörlüğü son bulmuş oldu. Askerler tankların ve namluların uçlarına karanfil taktıklarından dolayı bu darbeye Karanfil Devrimi adı verilmiştir. İki yıllık sıkıyönetimin ardından rejim normalleşmiştir.

Süveyş Kanalı Projesine başlandı 25 Nisan 1859

Sokullu Mehmet Paşa tarafından ilk kez gündeme getirilen ancak gerçekleştirilemeyen Süveyş Kanalı Projesi 19.yy. tekrar gündeme gelmişti. Kızıldeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlamak böylece Hindistan’a uzak doğuya kısa yoldan ulaşmak amacıyla Süveyş kanalı projesine ilk kazma vuruldu. Mısırın Akdeniz kıyısındaki Port Said şehrinden projeye başlandı.

Salih Bozok öldü 25 Nisan 1941

Atatürk ile aynı dönem harp okulundan mezun olan Salih Bozok Milli mücadele boyunca Mustafa Kemalin yanında Yaver olarak görev yaptı. Mustafa Kemal Meclis Başkanı iken Meclis Başkan Yaverliği, Cumhurbaşkanlığı döneminde ise Cumhurbaşkanlığı yaverliği yaptı. Atatürk’ün ölümü üzerine Başkomutan yaversiz gidemez diyerek kalbine kurşun sıkarak intihar etmiş, kurşun kalbini sıyırdığından hayatta kalmıştır.

Anayasa Mahkemesi Kuruldu 25 Nisan 1962

1960 yılında yapılan askeri darbenin ardından Meclis kararlarının denetlenmesi amacıyla bir mahkemenin kurulması görüşü güç kazanmıştır. Bu çerçevede 1961 Anayasası içerisinde bir geçici madde ile Anayasa mahkemesinin kurulması ve işleyişi ile ilgili olan kanunların meclis tarafından belirleneceği belirtilmiştir. 1961 yılında yapılan seçimleri ardından Mecliste yapılan çalışmalar sonucunda Anayasa Mahkemesi kanunu kabul edilmiş, Cumhurbaşkanın da onayıyla 25 Nisan’da Resmi gazetede yayınlanmıştır.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?