Çanakkale Savaşı'nın unutulan kahramanı kimdi?

Osmanlı'nın son dönemde kazandığı en büyük zafer olan Çanakkale'de unutulan kahramanı...

Arşiv 08.03.2010, 15:55 08.03.2010, 15:55
Çanakkale Savaşı'nın unutulan  kahramanı kimdi?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birinci dünya savaşı içerisinde Çanakkale Savaşı’nın ayrı bir yeri vardır. Osmanlı  askerleri 93 harbinden sonra en büyük kayıplarını vermelerine rağmen savaştan zaferle çıkılmıştır.

Özellikle Çanakkale deniz savaşlarında itilaf devletlerinin donanmasına ait Bouvet, İrresistible ve Ocean savaş gemileriyle iki muhrip ve yedi mayın arama gemisinin batırılması savaşın kaderinin değişmesinde etkili olmuştur.

İttifak devletleri adına Çanakkale komutanlığında bulunan Liman von Sanders anılarında Çanakkale Savaşı’nın asıl kahramanının kim olduğunu itiraf eder.

ATASE arşivi de Liman von Sarders'in bu itirafını yayınladığı bir belge ile doğrulamaktadır.

Alman kumandanın belirttiği gibi Çanakkale Savaşı’nın asıl kahramanı Çanakkale Müstahkem Mevki kumandanı Cevad Paşa’dır.

Cevad Paşa 18 Mart öncesi ve sonrasında hareketi sevk ve idare eden komutandır. Mustafa Kemal’in kumanda ettiği 19. Tümen, 9 ve 11 piyade tümenleri, Ağır Topçu alayları, mayın ve uçak müfrezeleri, muharebe ve istihkam bölükleri doğrudan Cevad Paşa’ya bağlıydı.

Cevad Paşa kimdir?

Babası Osmanlı genelkurmay başkanlarından olan Cevad Paşa 1870’te İstanbul’da doğdu.1894’de Harp okulunu birincilikle bitirdi. Balkan Savaşlarına katılan Cevad Paşa 191’de orgeneralliğe yükseltildi. Çanakkale cephesine atandıktan sonra boğaz tahkimatını düzenlemek için bütün tabyaları elden geçirerek savaşa hazır hale getirdi. 18 Mart günü Osmanlı askerlerine emirler talimatlar vererek itilaf devletlerin gemilerinin batırılmasını sağladı.

Osmanlı yönetimi, Cevad Paşa’ya Çanakkale kahramanı unvanını verdi ve Cumhuriyet yönetimi kurulana kadar “18 Mart kahramanı” olarak anıldı.

16 Mart 1920 tarihinde İstanbul’u işgal eden İngiliz kuvvetler tarafından tutuklanarak Malta’ya sürgün edildi. Cevad Paşa2yı tutuklayan Çanakkale’de yendiği İngiliz amiral De Robeck’tir. Benbow adlı İngiliz zırhlısı 18 Mart 1920’de Çanakkale boğazını geçmiş ve Cevad Paşa’yı Malta’ya götürmüştür.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?