banner15

Çankaya'da Türk-Uganda Zirvesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuk Cumhurbaşkanı Museveni ile Çankaya'da biraraya geldi.

Çankaya'da Türk-Uganda Zirvesi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Uganda arasındaki ilişkileri adil, dengeli ve halkların ortak yararına hizmet edecek bir zeminde geliştirmek için kararlılıkla gayret göstereceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye`ye resmi ziyaret gerçekleştiren Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Kaguta Museveni onuruna Çankaya Köşkü`nde akşam yemeği verdi.

Yemeğe Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Museveni`nin beraberindeki bakanlar, Türkiye`nin Kampala Büyükelçisi Melih Ulueren, milletvekilleri ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

Yemekte konuşan Gül, iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk olan ziyaretin tarihi nitelik taşıdığını ifade ederek, Türkiye ile Uganda arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin her alanda hızla gelişmesini ve iki ülke halkı arasında kalıcı köprü kurulmasını temenni etti.

Gül, ``Barış ve istikrar tesis edildikçe, kıta genelindeki ve Doğu Afrika Topluluğu örneğinde olduğu gibi bölgesel düzeyde bütünleşme ve işbirliği hareketleri güçlendikçe Afrikalı kardeşlerimizin daha parlak ve daha müreffeh yarınlara kavuşacaklarından şüphe duymuyoruz`` diye konuştu.

MUSEVENE`NİN KONUŞMASI

Uganda Cumhurbaşkanı Museveni de Türkiye`de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve kendisine gösterilen ilgi ve misafirperverliğe teşekkür etti.

Türkiye ile Uganda arasında dostane ilişkiler bulunduğunu ifade eden Museveni, Türkiye`nin başkent Kampala`da büyükelçilik açmasının özellikle ekonomik ilişkileri geliştireceğini söyledi.

Türkiye`nin Uganda için olduğu kadar Doğu Afrika pazarı için de stratejik önemde olduğunu belirten Museveni, şöyle konuştu:

"Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak, sunabileceği önemli deneyimlere sahiptir. Ekonominizin tarım ve ağır sanayiye dayalı bir yapıdan daha genişletilmiş ve küreselleşmiş hizmet sektörüne doğru büyük değişimi dikkat çekicidir. Uganda, sanayisini daha da güçlendirmek için Türkiye`nin, özellikle tarım ürünlerinin işlenmesi, tekstil ve inşaat sanayisi gibi alanlarda yatırım yapmasını memnuniyetle karşılayacaktır. Ticaret, eğitim, sağlık, finans, enerji ve madencilik alanlarında da sosyo-ekonomik bağlarımız ve işbirliğimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz. Uganda ve Türkiye arasındaki sürdürülebilir ilişkilerin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi en içten dileğimdir.``

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 23:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35