banner39

Carter: İsrail'in 150 nükleer silahı var

ABD'nin eski başkanı Jimmy Carter, İsrail'in nükleer silahlara sahip olduğunu açıklayan ilk ABD başkanı oldu.

Arşiv 26.05.2008, 12:45 26.05.2008, 13:07
Carter: İsrail'in 150 nükleer silahı var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD eski başkanı Jimmy Carter, İsrail'in 150 nükleer silahının bulunduğunu söyledi. The Times of London gazetesinin haberine göre, Jimmy Carter, İsrail'in nükleer silahlara sahip olduğunu açıklayan ilk ABD eski başkanı oldu.

İsrail yıllardan beri "nükleer belirsizlik" politikası uyguluyor. Bugüne kadar nükleer silahları olduğunu ne doğruladı ve ne de yalanladı.

Alman DPA haber ajansına göre, İsrail ilk nükleer reaktörünü 1950'lerde ülkenin güneyindeki Dimona şehrinde kurmaya başladı. Ancak nükleer silahı ne zaman geliştirdiği ve kaç tane nükleer silahı olduğu bilinmiyor. Yabancı istihbarat örgütlerinin tahminlerine göre 200 kadar nükleer silaha sahip olduğu belirtiliyor.

Carter 1976'da Başkan seçildi, 1980'de ikinci seçilme girişiminde ise Ronald Reagan'a yenildi. Başkanlığından itibaren Carter, İsrail'in politikalarını sert bir şekilde eleştirmesi ile tanınıyor.

The Times of London, kitap ve edebiyatla ilgili Hay-on-Wye festivali sırasında Carter'in İsrail'in nükleer silahları hakkındaki açıklamayı yaptığını bildirdi. Amerikalı yetkililer normalde, İsrail'in nükleer belirsiz politikası paralelinde İsrail'in nükleer çalışmaları hakkında hiç konuşmuyorlar.

Carter'ın, festival sırasında, "ABD'ye nükleer çalışmalarını durdurması için İran'a şu anda konuşmaya başlamasını tavsiye ediyorum." dediği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?