banner15

Castro 3 ay sonra gösterildi

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun 3 ay aradan sonra ilk görüntüleri devlet televizyonunda yayımlandı.

Castro 3 ay sonra gösterildi

Görüntülerde 27 Temmuz 2006’da bağırsak ameliyatı geçiren ve 4 gün sonra görevini geçici olarak kardeşi Raul Castro’ya devreden 80 yaşındaki Fidel Castro’nun, Venezuela Devlet başkanı Hugo Chavez ile görüştüğü görülüyor.

Devlet televizyonunun 2 gün önce çekildiğini belirttiği görüntülerde, Castro’nun son çekilen görüntülerine göre kilo aldığı görünüyor. Castro, görüntülerde gülümsüyor ve portakal suyu içiyor.

Devlet televizyonunun haberine göre, Castro ve Chavez’in görüşmesine, Chavez’in kardeşi olan Venezuela Eğitim Bakanı Adan Chavez, Küba Devlet Başkan Yardımcısı Carlos Lage ve Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque de katıldı. Nerede yapıldığı belirtilmeyen görüşme 2 saat sürdü.

Chavez’e göre, görüşmede iki ülke arasında imzalanan anlaşmalar, Küba’da elektriği ucuzlatmak için yapılan çalışmalar, iklim değişiklikleri ve dünyada çıkabilecek yeni çatışmalar ele alındı.

Chavez, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, çok canlı ve morali yerinde bulduğu Castro’nun, "her zamanki gibi çok parlak fikirleri olduğunu" söyledi.

Devlet televizyonu, Castro’nun görüntülerini son olarak 28 Ekimde yayımlamıştı. Bu görüntülerde Castro’nun zayıfladığı ve halsiz olduğu dikkati çekiyordu.

1959’daki devrimden sonra ilk kez 6 ay iktidardan uzak kalan Castro’nun  sağlığı hakkında söylentiler ortaya atılmış, İspanya’da yayınlanan El Pais gazetesi, Castro’nun 3 başarısız ameliyat geçirdiğini ve sağlık durumunun çok kötü olduğunu iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35