banner15

Castro: ABD Bolivyalıları açlığa terk etmek istiyor

Küba'nın eski lideri Fidel Castro, ABD'nin Latin Amerika'da gizli emellere sahip olduğunu söyledi.

Castro: ABD Bolivyalıları açlığa terk etmek istiyor

Küba'nın eski lideri Fidel Castro, ABD'yi Bolivya'yı parçalamak ve istihdamı azaltarak insanları açlığa mahkum etmekle suçladı.

Küba Devrimi lideri Castro, "Bir Asit Testi" başlıklı yazısında, ABD'nin Güney Amerika üzerindeki yaptırımlarına ve amborgolarına değinerek ABD'yi açık bir dille suçlarken, "Santa Cruz oligarşisinin liderliğindeki ülkenin en zengin 4 eyaleti, bağımsızlıklarını ilan etmeyi ve imparatorluğun da desteğiyle kendi referandumlarını düzenlemeyi umuyor. Bu arada, medya da seçmenlerin kararlarını etkilemek için çeşitli yalan haberler yapmaya hazırlanıyor" ifadesini kullandı.

Castro, ABD'ye gönderme yaptığı yazıda, "Bizim halkımız 1 Mayıs işçi bayramında, devrim zaferinin 50'nci, CTC'nin kuruluşunun 70'inci yılını şenliklerle kutlarken, kardeş ülke Bolivya sağlığını, eğitimini ve güvenliğini koruma altına almak için mücadele veriyor. Maalesef bu mücadele bir kaç gün, belki bir kaç saat sonra yerini korkunç olaylara bırakacaktır" dedi.

Castro, yazısının devamında ise şöyle devam etti, "Dünyanın dört bir yanından gelen gıda fiyat artışları ve kısıtlamaları, enerji fiyatları ve enflasyon dalgalanma haberleri kapıdaki sorunların habercisi oluyor. Hepsinden daha hayati olanı ise emperyalizmin Bolivya'yı parçalama, istihdamı azaltıp halkı açlığa mahkum etme çabalarıdır. Silahlı Kuvvetler tarihi misyonuna uygun bir şekilde denizlerinden ve diğer öz kaynaklarından mahrum bırakılmış ülkenin bölünmesine destekçi olmuyor. Yanki'nin askeriye içinde anti-yurtsever sektörlerin gelişmesi için yaptığı hain planların, Evo'nun birlik çabalarını engellemeye yönelik olduğunu geç de olsa anlamış durumdalar. Üretimin temel dallarını ele geçirmeleri durumunda emperyalistlerin ilk işi Evo'yu cezalandırmak ve ondan kurtulmak olacaktır. Bu, olanları gün yüzüne çıkarma ve gerçekleri konuşma zamanıdır. 'Herkes kendisi için' felsefesi, uluslararası krizlerin oluşmasına neden olduğu gerçeğinin farkına varılmaksızın dünyanın dört bir yanında yankılanıyor. Tüm bunlar Latin Amerika hükümetleri ve halkları için bir asit testi niteliğinde olacaktır. Bu test ülkede huzur içinde çalışan doktor ve eğitimciler için de aynı etkiyi gösterecektir."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 11:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35