banner39

Castro ve Chavez, Ortega'yı kutladı

Castro ve Chavez, yeniden devlet başkanlığına seçilen Sandinista lideri Ortega'yı kutladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Castro ve Chavez, Ortega'yı kutladı
Nikaragua'da yapılan devlet başkanlığı seçimini, eski Marksist lider Daniel Ortega kazandı.

Oyların yüzde 90'ının sayımının tamamlandığını belirten seçim komisyonu yetkilileri, oyların yüzde 38'ini alan 60 yaşındaki Ortega'nın, en yakın rakibi muhafazakar Eduardo Montealegre'den yüzde 9 daha fazla oy alarak seçimi kazandığını duyurdu.

Seçim komisyonu yetkililerinin yaptığı açıklamanın ardından, ABD hükümetinin desteklediği Motealegre seçimde yenilgiyi kabul ettiğini ilan etti.

Ortega'nın Nikaragua'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin galibi olduğunun ilan edilmesinin hemen ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'nin seçimle iş başına gelen Ortega'yı desteklediği bildirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Gordon Johndroe konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Nikaragua'nın seçtiği liderlerle, kendilerinin Nikaragua'nın demokratik geleceği üzerine yaptığı taahhütler ve eylemler temelinde çalışacağız" dedi.

Castro ve Chavez Kutladı

Küba lideri Fidel Castro ile Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Nikaragua'da 16 yıl sonra yeniden devlet başkanlığına seçilen Sandinista lideri Daniel Ortega'yı "büyük zaferinden" dolayı kutladı.

Castro, Nikaragua'daki seçimin sonuçlarının resmen açıklanmasından kısa bir süre sonra Küba televizyonunda okunan mesajında, "Sevgili Daniel, Sandinistaların büyük zaferi halkımızı sevince boğmuştur" ifadesini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı Chavez de canlı olarak da yayınlanan bir telefon bağlantısıyla Ortega'yı tebrik etti.

Chavez, telefonda, "Sandinista cephesine ve Nikaragua halkına tebrikler. Seninle gurur duyuyoruz" derken, Ortega da 3 Aralıkta Venezuela'da yapılacak seçimde Chavez'in kazanacağına inandığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?