banner39

Casus Cihazlar Bizi Her Yerde İzliyor

Terörizmle mücadele adı altında daha da yaygılaşan ve yasallaştırılan gözetleme ve izlemeden sadece devletler değil, kasalarını korumak isteyen küçük patronlar, dev işyerleri, market sahipleri, ve hatta komşumuz yararlanarak casusluk yapıyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Casus Cihazlar Bizi Her Yerde İzliyor

Günlük yaşamımızda sürekli gözetleniyor ve dinleniyoruz. Sokaklarda, alışveriş için girdiğimiz mağazalar veya marketlerde, çalıştığımız bürolarda, internet üzerinde, kullandığımız cep telefonu, çipli telefon kartları üzerinden izleniyor ve gözetleniyoruz. Özel yaşamımız tehlike altında ve gizlilik ortadan kalkmış durumda.

Milyonlarca gözetim kameraları, yaşamımızın her alanında bizi an be an izliyor. Sadece Fransa’da bir Milyon kamera, kamu yerlerinde veya şirketlerde Fransızların yaşamını filme alıyor. Özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından geliştirilen gözetim ve izleme cihazları ile gezdiğimiz sokaklar, kullandığımız cep telefonu, içindeki çipli kart, karşısında oturduğumuz internette sürekli izleniyoruz. Bununla birlikte, çalıştığımız yerler, yolculuk yaptığımız sıralarda, büyük bir süpermarkette veya kıyafet aldığımız bir mağazada izleniyor ve dinleniyoruz.  Yapılan tahminlere göre bir Fransız gün içinde ortalama 20 kez fişleniyor. Sokaklara, toplu taşıma araçlarına ve aklımızın alabileceği her yere yerleştirilmiş casus cihazlar bizi ele veriyor.

‘Gizlilik Bitmiş Durumda’

Terörizmle mücadele adı altında daha da yaygılaşan ve yasallaştırılan gözetleme ve izlemeden sadece devletler değil, kasalarını korumak isteyen küçük patronlar, dev işyerleri, market sahipleri, ve hatta komşumuz yararlanarak casusluk yapıyor. 11 Eylül’den sonra devletler ve şirketler tarafından şimdiye kadar asla kullanılmadığı oranda yaygınlaşan dinleme-gözetleme cihazları, özel yaşamımıza kadar giriyor. Uzun zaman sadece istihbarat servisleri tarafından kullanılan mini kameralar, gizli mikrolar, betonarme duvarlardan sesi dinlemeye yarayan stetoskoplar, kullanıma halen yasak olsa da, serbestçe satılıyor. Özel yaşama müdahale çok daha üst boyutlara ulaştı. Bilgisayarlar donatılmış hiç bir gizli veri ulaşılmaz, hiç bir kredi ve sigorta kartı şifresi çözülmez değil. Kısaca artık gizlilik bitmiş durumda. Yüksek teknoloji ürünleri ile yaşam hakkımız tecavüze uğruyor. Bütün sırlarımız elimizden alınıyor.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü