Casusluk Krizi Büyüdü

Gürcistan'da dört Rus subayını casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklanması iki ülke arasindaki gerginliği yeniden artırdı.

Casusluk Krizi Büyüdü

Gürcistan ve Rusya arasındaki gerginlik, 5 Rus subayı ve 12 Gürcistan vatandaşının casusluk suçlamasıyla gözaltına alınmasıyla doruğa ulaştı. Moskova, subayların serbest kalması için her türlü yöntemi kullanacağını açıkladı.

Gürcü polisi, başkent Tiflis'te Rus askeri karargahının bulunduğu semtte geniş güvenlik önlemleri aldı. Moskova'dan ise sert mesajlar geldi. Olayı 'provokasyon' olarak nitelendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, subayların derhal serbest bırakılmasını istedi. Sergey, subayların serbest kalması için her türlü yöntemi kullanabileceği konusunda Tiflis'i uyardı.

Gürcü yetkililer gözaltına alınanların, Mikhail Saakaşvili liderliğindeki Batı yanlısı hükümeti devirmek istediğini ileri sürdü, ama henüz kanıt sunmadı. Saakaşvili, geçtiğimiz cuma günü Rusya'yı Abazya ve Güney Osetya'yı ilhak etmeye (egemenliği altına alma) çalışmakla suçlamıştı.

Gürcistan'ın NATO'yla daha yakın ilişkiler kurma önerilerine Rusya şiddetle karşı çıkıyor. NATO'ya üye olmayı hedefleyen Gürcistan'ın halihazırda Irak'ta konuşlanmış 800'ün üzerinde askeri var. Rusya Gürcistan'ın ABD'ye yakınlaşmasından rahatsız olduğunu her fırsatta belli ediyor

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39