banner39

Çatışmalar Oş'u hayalet kente çevirdi-FOTO

Oş kentinin yüzde 70 oranında hasar gördüğünü belirtiliyor. Yerel makamlar ise oranı daha düşük göstermeye çalışıyor.

Arşiv 20.06.2010, 09:08 20.06.2010, 10:22
Çatışmalar Oş'u hayalet kente çevirdi-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Kırgızistan'ın güneyinde silahlı çatışmalara sahne olan Oş kenti harabeye döndü. 
Kırgızlar ile Özbekler arasında 11 Haziran gecesi patlak veren ve 5 gün süren silahlı çatışmalarından ardından birçok mahalle, iş yeri, alışveriş merkezi ve kamu binası yakılırken, Oş'taki havaalanı ile kent merkezi arasında kara yolu üzerinde evlerin tamamen yanmış halde bulunduğu göze çarpıyor.Helikopterden çekilen görüntülerde, özellikle kentin doğusunda Süleyman Dağının etrafındaki Özbek mahallelerinin tamamen yakılıp yıkıldığı görülüyor.

Yakılmamış evlerin kapılarında ise Kırgız yazıları dikkat çekerken, şehir merkezinde hala bazı gençlerin toplu halde araçlarla hareket ettiği gözlemleniyor.Kentte elektrik direklerin yakılması ve yıkılması nedeniyle birçok ilçeye hala elektrik verilemiyor. Çatışma sırasında yangınları engellemek için doğal gazın kesilmesi üzerine, vatandaşlar yemeklerini sokaklarda kazanlarda pişiriyor.

Keskin nişancılar tarafından korunan bazı ilçelerin sokaklarındaki hurda araçlar güvenlik nedeniyle şimdilik kaldırılamıyor.

Oş kent merkezinin güvenliğinden sorumlu Bektur Asanov, basına yaptığı açıklamada, vatandaşlardan güvenlik görevlilerine destek olmalarını istedi. Asanov, şehirde 30'dan fazla eczanenin açıldığını ve çocuk hastanelerinin faaliyette olduğunu söyledi.

Uluslararası kurumlar, Oş kentinin yüzde 70 oranında hasar gördüğünü belirtiyor. Yerel makamlar, bu oranı yüzde 30 olarak veriyor.Bu arada Oş ve Celalabad kentlerde hasar tespit çalışmaları için oluşturulan ekipler çalışmalarına başladı.

Çatışmalarda 191 kişinin öldüğü, 2 binden fazla kişinin yaralandığı, binlerce kişinin mülteci durumuna düştüğü belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?