banner15

Çavuşoğlu, muhalefet vekillerinin skandalını doğruladı

AKPM Başkanı seçilen Çavuşoğlu, muhalefet vekillerinin kendisine oy vermediği iddiasının doğru olduğunu açıkladı.

Çavuşoğlu, muhalefet vekillerinin skandalını doğruladı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı (AKPM) ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, adaylığı sürecinde muhalefetten bir milletvekilinin "hayır" oyu vermesi, bir milletvekilinin de oylamaya katılmamasını enine boyuna çok düşündüğünü belirterek, "Kapasitemi çok zorladım ama bunu anlamaya yetmedi. Bu, iç siyaset kaygılarından dolayı olmuştur" dedi. 

Çavuşoğlu, beraberinde AKPM Türk Delegasyonu Başkanı, AK Parti Sakarya Milletvekili Erol Aslan Cebeci ile basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Grubunda, AKPM Başkanlık adaylığında muhalefetin tutumuna yönelik eleştirilerinin anımsatılması üzerine Çavuşoğlu, baştan beri böyle bir tartışmanın içinde olmak istemediğini belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın söylediklerinin tamamen doğru olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Hiçbir fazlası yoktur, eksiği vardır" dedi.

Çavuşoğlu, "Hiçbir Türk arkadaşımızın oy verip vermediğini sorgulamadık, böyle birşey aklımızdan bile geçmez. MHP'liler veya AK Parti'liler olmasaydı, bu seçim kazanılmazdı sözleri doğru değil. Bu, hep birlikte yaptığımız çalışma. Başka ülkelerin de çok desteği oldu, Azerbaycan, Rusya, İtalya, Ukrayna gibi grupta bulunan bir çok ülkenin oyunu aldık" diye konuştu.

Önergelerin oylamasında MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in, Meclis'in dışına çıktığını ifade eden Çavuşoğlu, Türkeş'e, "Oylama başlıyor abi" diyerek mesaj gönderdiğini, daha sonra telefonla aradığını, Türkeş'in de "Farkındayım Mevlütçüğüm, geliyorum" yanıtını verdiğini anlattı.

Çavuşoğlu, sekretaryadan bir kişiyi de Türkeş'in yanına gönderdiklerini, oylamanın hassasiyetini ilettiğini belirterek, "Buna rağmen Sayın Türkeş, oyunu kullanmadı. Daha sonra sorduğumuzda, kredi kartıyla ilgili bir problem olduğunu, çıkmak zorunda kaldığını söyledi. Ben de 'keşke böyle bir şeye imkan vermeseydin, çünkü içerde de telefon çekiyor, sadece düğmeye basacaksınız' dedim. Olayı burada kapattık" diye konuştu.

"ŞOK OLDUK"

Çavuşoğlu, önergede nasıl oy kullanıldığına yönelik listeye baktıklarında, CHP İstanbul Milletvekili Birgen Keleş'in iki önergeye "hayır" oyu verdiğini gördüklerinde, adeta "şok" olduklarını vurguladı.

"Hayır oyu vermişsiniz" dediklerinde Keleş'in, "Öyleyse öyledir. Ben oyumdan dolayı kimseye hesap vermem" karşılığını verdiğini anlatan Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan'ın bunu söylediğini kaydetti.

ERMENİLER, JAPONLAR BİLE TEBRİK ETTİ AMA MUHALEFET ETMEDİ

Bir soruyu cevaplarken Avrupa'dan Meclis Başkanları, Devlet Başkanları, Başbakanların aradığını, İsrail, Ermenistan, üye olmayan ülkelerden dahil tebrik ve mesajlar aldığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye'den ise muhalefet partisinden kutlama mesajı gelmediğini söyledi. Cebeci de üye olmadığı halde Japon Meclis Başkanı'nın bile tebrik için aradığını ifade ederek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Çavuşoğlu'nu arayıp, teşekkür etmesinin zor olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48